Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa. "To ukłon w stronę strażaków"

Straż pożarna to formacja, która cieszy się jednym z największych poziomów zaufania w Polsce. To właśnie strażacy najczęściej ruszają na ratunek, kiedy grozi nam jakieś niebezpieczeństwo. W Małopolskim Muzeum Pożarnictwa możemy podziwiać sprzęt jaki towarzyszy ratownikom od wielu lat. O eksponatach i pracy strażaków opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor muzeum - Marek Bębenek oraz historyk Dominik Knapik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Magdalena Zbylut-Wiśniewska Marek Bębenek Dominik Knapik straż pożarna strażak muzeum

Eurowizja 2024. Oczekiwania i kontrowersje. Co zaszokuje nas w tym roku?

Fiński wokalista w samej bieliźnie, niebinarni muzycy z Irlandii i Szwajcarii oraz antyizraelskie bojkoty po ostatnich działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. To tylko niektóre tematów protestów, jakie towarzyszą Eurowizji 2024. W szwedzkim Malmö - czyli mieście tegorocznych koncertów półfinałowych (we wtorek i czwartek) i sobotniego, finałowego wieczoru - jest mnóstwo funkcjonariuszy, którzy pilnują porządku na ulicach i w obiektach. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Luna MUZYKA Szwecja LGBT LGBTQ+ Izrael EBU

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak poradzić sobie ze stresem?

Tegoroczni maturzyści odliczają godziny od pierwszych egzaminów. Towarzyszący im stres i strach to normalna rzecz. Warto jednak zapanować nad nimi odpowiednio wcześniej, by emocje nie wzięły nad nami góry po wejściu na salę. Jak sobie z tym radzić? Istotne jest odpowiednie nastawienie i relaks. Znaczenie ma również to, jak zachowują się w tym czasie rodzice.
Zobacz więcej na temat:  matura egzaminy maturalne egzamin ósmoklasisty młodzież stres psychologia

Festiwal Millenium Docs Against Gravity. Co w sekcji Klimat na zmiany?

21 Millenium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami. O wydarzeniu i sekcji filmowej Klimat na zmiany opowiada Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - W tej sekcji w każdym z filmów jednym z bohaterów jest przyroda, często bardzo okaleczona - mówi. - W tle są ci bardziej negatywni bohaterowie, ale jest także człowiek w relacji z naturą, który próbuje ją ratować. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Millennium Docs Against Gravity film dokumentalny festiwal filmowy Piotr Firan Millennium Docs Against Gravity 2024

Janusz Chabior: chciałbym teraz grać rzeczy, które powodują uśmiech

- Żyjemy w takich czasach, że otaczająca rzeczywistość jest ciężka. Chciałbym teraz grać rzeczy, które powodują uśmiech u człowieka - podkreśla Janusz Chabior. Aktor opowiedział w "Spotkaniu z..." m.in. o swoich artystycznych wyborach i niełatwej, ale ciekawej drodze do aktorstwa, ale także o pasjach, nowym spektaklu z jego udziałem "Najdroższy" i miłości do żony - aktorki Agaty Wątróbskiej.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy aktorstwo janusz chabior Martyna Podolska spektakl

Eurowizja 2024. Kulisy polskiego występu - czym zaskoczy Luna na Eurowizji? [WIDEO]

Mija właśnie 30 lat od debiutu i równocześnie najlepszego wyniku Polski na Eurowizji - drugiego miejsca Edyty Górniak i utworu "To nie ja". To również 50. rocznica wygranej pochodzącego ze Szwecji - tegorocznego gospodarza konkursu - zespołu Abba. W edycji 2024 Polskę reprezentuje Luna z piosenką "The Tower". Naszym "planem minimum" jest awans z wtorkowego półfinału do sobotniego finału i znalezienie się wśród dziesięciu najlepszych wykonawców.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Luna Szwecja MUZYKA Artur Orzech Viki Gabor

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo rzeźba Julia Keilowa Muzeum Warszawy Aleksandra Łapkiewicz Dwudziestolecie międzywojenne cukier Dwójka KULTURA

Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sardynia średniowiecze Łukasz Modelski Cezary Namirski zamek KULTURA wyspa Włochy

Aga Zaryan: chciałam iść na PWST, ale nawet nie podeszłam do egzaminów. Wybrałam jazz

- Gdy miałam 20 lat, pokochałam jazz. Byłam w Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i szukałam swojej drogi. Miałam taki pomysł, będąc jeszcze w licealnej grupie teatralnej, żeby zdawać na PWST. Do egzaminów przygotowywał mnie nikt inny, jak pan Krzysztof Majchrzak. Miałam wybranej już wszystkie teksty, ale pojawiła się okazja, żeby zdawać do klasy pani Ewy Bem - mówiła w Dwójce Aga Zaryan.
Zobacz więcej na temat:  Aga Zaryan Roch Siciński Jazz muzyka współczesna Dwójka MUZYKA KULTURA aktorstwo Ewa Bem Ella Fitzgerald

"W filmie chodzi o prawdę". Operator filmowy: dobry dokument musi wywoływać emocje

- Tworząc dokument sięgamy do przeżyć naszych bohaterów, do tego co ich boli, co często było ukrywane latami - wyjaśnia Witold Płóciennik, operator filmowy. - Jesteśmy na granicy spowiedzi i terapii. Czasami jesteśmy nieprzygotowani na branie na siebie całego życia bohatera. To największe wyzwanie, z którym ciężko sobie poradzić. To wymaga odporności psychicznej - dodaje i zaprasza na dyskusję "Warunki pracy na planach filmów dokumentalnych" w programie Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Witold Płóciennik FILM film dokumentalny dokument kamera warunki pracy plan filmowy

Czas szkoły średniej i matury. Dlaczego z sentymentem wracamy do czasów szkolnych?

Maj to nie tylko kwitnące rośliny, ale również czas egzaminu dojrzałości. Z czym kojarzy nam się matura i koniec szkoły średniej? W audycji "Dwie do setki" Magdalena Zawadzka, Jerzy Satanowski, dr hab. Jacek Dobrowolski, Adam Rozlach i Kaja Tomczyk podzielili się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok Roch Siciński Magdalena Zawadzka Jerzy Satanowski Jacek Dobrowolski Adam Rozlach Kaja Tomczyk matura szkoła średnia edukacja KULTURA

Filip Łobodziński o samym sobie. "To nie jest biografia pisana po bożemu"

- Większość odbiorców lubi uporządkowaną wiedzę; lubią prześledzić, jak powstawał fenomen, którym się sami interesują. Przy mojej książce zdałem sobie sprawę, że nie umiałbym nawet czegoś takiego napisać, bo moja pamięć szwankuje - przyznaje Filip Łobodziński. Dziennikarz, tłumacz i muzyk Zespołu Reprezentacyjnego opowiedział m.in. o swojej najnowszej książce zatytułowanej po prostu "Filip Łobodziński?".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Filip Łobodziński literatura książki biografia