Polskie Radio
Section05

Żydzi

"Mama urodziła mnie po raz drugi". Jerzy Ficowski o wojennym cudzie i długu wobec zmarłych

– Mama postanowiła mnie ratować. Ale jak dotarła do tego Niemca? Nie wiadomo. Gdzie były straże? Gdzie były rolki drutu kolczastego przed wejściem? – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Jerzy Ficowski, przywołując dramatyczny epizod z czasów II wojny. We wspomnieniach tego poety zachowały się historie o niezwykłym ocaleniu, ale i o tych, których zgładzono, a którym nie można było pomóc.   
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Ficowski literatura II wojna światowa poezja wspomnienie Powstanie Warszawskie

Likwidacja getta łódzkiego. Joanna Podolska: 29 sierpnia to symboliczna data

- Wywózki z getta łódzkiego zaczęły się w czerwcu 1944 roku. Odbywały się do Chełmna. Później wznowiono je w sierpniu, już w kierunku Auschwitz-Birkenau, i właściwie zakończyły one funkcjonowanie getta. Po ostatnim transporcie, z 29 sierpnia, w getcie zostało jeszcze ponad 1500 osób. Część z nich wywieziono w późniejszym okresie bezpośrednio do obozów na terenie Niemiec, natomiast w obrębie getta zostało jeszcze ok. 800 osób do prac porządkowych - mówiła w Dwójce Joanna Podolska z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  getto łódzkie Małgorzata Szymankiewicz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Dwójka Joanna Podolska rocznica Łódź

Biografka: Henryk Sławik został usymbolizowany, ale nie jest pamiętany

- Jak zapytać przeciętnego Polaka, kim jest Wallenberg, to prawdopodobnie, jeżeli skończył szkołę średnią, coś tam wie. W przypadku pytania, kim jest Henryk Sławik, pojęcie będzie żadne. To, co ze Sławikiem zrobiły elity, to go usymbolizowały. Paroma pomnikami i konferencjami - mówiła w Dwójce Elżbieta Isakiewicz, autorka "Czerwonego ołówka", czyli beletryzowanej biografii Henryka Sławika.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Isakiewicz Henryk Sławik Wacław Holewiński sprawiedliwi wśród narodów świata Dwójka biografia Holokaust Węgry Raoul Wallenberg

Paryż okiem przechodnia i Nobel z zaskoczenia. Patrick Modiano kończy 79 lat

– Będąc w Paryżu, obszedłem trasy, które przemierza bohater "Zagubionej dzielnicy". Uderzyła mnie absolutna ścisłość szczegółu. Jeżeli bohater siedzi w kawiarni, to ta kawiarnia nadal tam jest i widać z niej dokładnie to, co widzi bohater – mówił w Polskim Radiu Wiktor Dłuski, tłumacz powieści Patricka Modiano.
Zobacz więcej na temat:  Patrick Modiano HISTORIA Francja Niemcy KSIĄŻKA książki literatura Paryż