Polskie Radio
Section05

17 września 1939

31 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę

- Jeśli wyłączyć okres międzywojenny, to żołnierze rosyjscy byli na terytorium Polski od początku XVIII wieku - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Janusz Onyszkiewicz. 17 września 1993 r. zakończyła się trzyletnia operacja wycofywania z Polski Północnej Grupy Wojsk. Wyjechało w sumie 56 tys. byłych radzieckich żołnierzy, setki czołgów, transporterów, dział i moździerzy, a także ponad 200 samolotów i śmigłowców.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski ZSRR III RP Rosja Polskie Radio 24

"Dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku". Rocznica tragicznej śmierci Witkacego

18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu Stanisław Ignacy Witkiewicz – na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej do Polski – odebrał sobie życie. O ataku wojsk radzieckich artysta dowiedział się z wiadomości radiowych. – Wtedy powiedział, że dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku – wspominał słowa Witkacego Włodzimierz Ziemlański, świadek tych dramatycznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz II wojna światowa ZSRR wspomnienie samobójstwo literatura 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

"Nagle pod drzwiami pojawiła się pani premierowa". Ucieczka polskich władz we wrześniu 1939 roku

Ewakuacja władz Rzeczpospolitej od początku budziła wiele kontrowersji. Uciekinierów nazywano tchórzami, zdrajcami, "grabarzami ojczyzny", próbowano ich nawet stawiać przed Trybunałem Stanu. Czy słusznie?
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rząd RP Rząd RP na Uchodźstwie Rumunia Zaleszczyki II Rzeczpospolita II RP pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy nazizm komunizm ZSRR kampania wrześniowa 1939 wrzesień Ignacy Mościcki Felicjan Sławoj-Składkowski Edward Rydz-Śmigły Francja Wielka Brytania 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

"Straszliwa obcość tego najazdu". "Jak dzicz". Świadkowie o agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

– To już będę zawsze pamiętał. Tę noc pochmurną, przerażającą dla nas wszystkich, to głuche dudnienie ciężkiego żelastwa. I wkraczające późno nocą do Wilna czołgi radzieckie – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Bogdan Rudnicki, wilnianin. Takich przejmujących wspomnień o 17 września 1939 roku zachowało się w Polskim Radiu znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa ZSRR wspomnienie Lwów Grodno Wilno agresja sowiecka 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Polskie Radio o wkroczeniu Sowietów 17 września 1939 roku [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio informowało słuchaczy o wkroczeniu Sowietów, a szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacław Lipiński wypowiedział się na antenie o sytuacji politycznej. – Rosja po prostu uwierzyła, że my jesteśmy już wykończeni przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  1939 II wojna światowa kampania wrześniowa III Rzesza Związek Sowiecki skarby archiwum historia 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

17 września 1939 roku w sowieckiej propagandzie, czyli próba usprawiedliwienia bezprawia

Inwazja sowiecka dokonana 17 września 1939 roku była pogwałceniem wszelkich traktatów i konwencji międzynarodowych. Władze Kremla, które miały świadomość dokonywanego przez siebie bezprawia, próbowały usprawiedliwiać swoje czyny poprzez zaklinanie rzeczywistości i zakłamywanie faktów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona ZSRR Kresy 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Wilhelm Orlik-Rückemann - jeden z pierwszych polskich pancerniaków, ostatni dowódca KOP

– To w gruncie rzeczy jeden z największych bohaterów wojny 1939 roku. Bohater, który musiał pozostać w cieniu w PRL, a z różnych powodów – głównie zawiści swoich kolegów – pozostał w cieniu również na emigracji – oceniał generała prof. Paweł Wieczorkiewicz w Polskim Radiu. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wilhelm Orlik-Ruckemann wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Kresy

Kościół katolicki pod okupacjami sowieckimi. Prof. Żaryn o represjach wobec księży po 17 września 1939

Jak wyglądała sytuacja Kościoła katolickiego i kilku milionów katolików po wkroczeniu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku? - Kapłanom nie wolno było prowadzić katechezy i jakiekolwiek działalności duszpasterskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski okupacja sowiecka

Ruszają prace nad raportem dot. strat wojennych zadanych przez ZSRR. Konferencja w Pruszkowie

W Pruszkowie rozpocznie się we wtorek międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR". Wydarzenie organizowane przez Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego ma być symboliczną inauguracją prac nad raportem o stratach wojennych zadanych Polsce przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA Rosja II wojna światowa polityka Warszawa ZSRR agresja sowiecka HISTORIA

Lord Finkelstein dla "The Times": Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze swoich zbrodni

- To. że Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze zbrodni wojennych, choć w napaści na Polskę uczestniczył na równi z Niemcami, przekłada się na obecną politykę Rosji - pisze w amerykańskim magazynie "The Atlantic" Daniel Finkelstein, publicysta brytyjskiego dziennika "The Times" i członek Izby Lordów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa ZSRR Związek Sowiecki

Andrzej Duda w USA: Polska będzie wkrótce miała drugą lub trzecią najsilniejszą armię w Europie

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Nowym Jorku wyraził przekonanie, że wkrótce Polska będzie miała jedną z najsilniejszych armii w Europie. - Polskie władze nie zamierzają w obliczu zagrożenia załamywać rąk, lecz pracować, na swoje bezpieczeństwo - tłumaczył prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Andrzej Duda w USA ONZ Wojsko Polskie