Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Lidia Zamkow. Wybitna reżyserka o niełatwym charakterze

- Smutną stroną tego zawodu jest jego doraźność. Poza pożółkłymi recenzjami i starymi fotografiami nic z nas nie zostaje. Jest tylko jedno miejsce, gdzie zostajemy. Miejsce intymne, irracjonalne, liryczne. Tym miejscem jest pamięć ludzka - mówiła w audycji Polskiego Radia z 1975 roku Lidia Zamkow, wybitna aktorka i reżyserka teatralna, której 106. rocznicę urodzin dziś obchodzimy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski TEATR PRL

Trump postrzelony. Historia zamachów na prezydentów USA

Podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii został postrzelony Donald Trump. Kula raniła kandydata na prezydenta USA w ucho. Zginął jeden z widzów imprezy. Służby zastrzeliły zamachowca. Uciekanie się do zamachów z użyciem broni nie jest w Stanach Zjednoczonych nowością. Próby zastrzelenia prezydentów - czterokrotnie skuteczne - zdarzały się już wcześniej. 
Zobacz więcej na temat:  USA prezydenci USA Donald Trump zamach John Fitzgerald Kennedy Ronald Reagan Abraham Lincoln

Julia Hartwig. "Już w szkole mówili o mnie: Jula-poetka"

– Wtedy nie wyobrażałam sobie, że zostanę pisarzem. Ale przyklejono do mnie taką markę. To było bardzo zobowiązujące, choć wcale się o to nie starałam – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia swoje literackie początki wspominała Julia Hartwig.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA książki literatura historia Polski wiersze Artur Międzyrzecki Ksawery Pruszyński

Zbigniew Zapasiewicz. Jego diagnoza współczesnego świata jest aktualna

- Coraz częściej widzimy lansowanie wartości ludzkich pod pozorem, że są to wartości artystyczne w wykonaniu ludzi, którzy nie spełniają żadnych kryteriów poza tym, że są modni, poza tym, że są ładni, poza tym, że nastolatki formułują ich jako swoich idoli. I to wystarczy do tego, żeby zostać "gwiazdą" - mówił Zbigniew Zapasiewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia w 1998 roku.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Zapasiewicz TEATR FILM aktorstwo film polski

Jarosław Marek Rymkiewicz. "Poeta cudownych sprzeczności", "twórca wielu epok"

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 89 lat temu, 13 lipca 1935 roku. Poeta bywał gościem audycji nie tylko w Polskim Radiu, lecz także w polskich rozgłośniach BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale. Jego głosu możemy posłuchać w serwisie specjalnym przygotowanym przez portal PolskieRadio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja literatura śmierć książki eseistyka

Bruno Schulz. Pisarz, malarz, geniusz z "republiki marzeń"

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski, lecz do dziś stawia opór czytelnikom i znawcom literatury. Prawie nie ruszał się z rodzinnego Drohobycza – w którym urodził się 12 lipca 1892 roku – a jest dziś sławny na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz rocznica historia Polski Drohobycz Holokaust Niemcy Lwów Wiedeń Zofia Nałkowska Witold Gombrowicz KSIĄŻKA książki literatura malarstwo

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 79 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie