Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Koszary legionowe zburzone. Zniknął bezcenny zabytek Grodna

W Grodnie zburzono kolejny budynek zabytkowych koszar z XIX wieku, w których w międzywojniu stacjonowało także wojsko polskie. Wcześniejsze protesty kierowane do władz reżimu nic nie dały. Miejscowe portale zauważają, że bezpowrotnie przepada unikalne dziedzictwo historyczne miasta. W szerszym planie, władze Białorusi od lat rusyfikują pamięć i tożsamość historyczną Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Grodno zabytki

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP Kresy

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita II RP wakacje wypoczynek kurort Zakopane Hel władysławowo Józef Haller Jan Kiepura Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

35. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha. Na celowniku bezpieki i milicji

11 lipca 1989 roku odnaleziono w Krynicy Morskiej ciało księdza Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Był to trzeci – obok śmierci ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca - "tajemniczy zgon" księdza związanego z opozycją w 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Sylwester Zych PRL Stanisław Suchowolec Stefan Niedzielak Kościół

Początek Bitwy o Anglię. Bohaterska karta polskich pilotów

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się bitwa o Anglię ("Battle of Britain"). Była to zmasowana niemiecka ofensywa lotnicza III Rzeszy skierowana przeciwko Wielkiej Brytanii, mająca na celu zdominowanie przestrzeni powietrznej Anglii oraz przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych. Istotną rolę w obronie Wielkiej Brytanii odegrali polscy lotnicy z dywizjonów myśliwskich. 
Zobacz więcej na temat:  Anglia Bitwa o Anglię II wojna światowa Niemcy POLSKA Wielka Brytania Stanisław Skalski dywizjon 303