Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Drobnomieszczański rewolucjonista, żądny krwi urzędnik. Sto jeden lat temu zmarł Włodzimierz Lenin

– Tak jak jakobini, radykałowie rewolucji francuskiej, wywodzili się ze środowisk adwokackich i notariuszy, tak w warunkach rosyjskich Lenin, niewątpliwie wychowany w rodzinie drobnomieszczańskiej, stał się rewolucjonistą zawodowym, rosyjskim jakobinem – mówił w Polskim Radiu historyk prof. Leszek Jaśkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lenin Rosja ZSRR socjalizm komunizm marksizm zbrodnie sowieckie

Stanisław Młodożeniec. Futurysta spod chłopskiej strzechy

Stanisław Młodożeniec był talentem, który narodził się w sandomierskiej wsi. Spod chłopskiej strzechy dotarł do kanonu polskiej literatury, a po drodze nauczał języka polskiego w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tym samym, do którego uczęszczał Krzysztof Kamil Baczyński.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Młodożeniec literatura literatura polska poezja Dwudziestolecie międzywojenne wieś chłopi

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy i symbol walki z komunizmem

20 lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zmarł Jan Nowak-Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, legendarny "kurier z Warszawy", wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Powstanie Warszawskie Armia Krajowa II wojna światowa Tadeusz Bór-Komorowski kurier Winston Churchill Radio Wolna Europa komunizm PRL

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  historia PRL historia Polski PRL KSIĄŻKA literatura 1949 Szczecin PZPR

138. urodziny Karola Stryjeńskiego. Miłośnika Zakopanego i męża słynnej Zofii

Był przedstawicielem sztuki dekoracyjnej, a także utalentowanym architektem, autorem między innymi projektu Wielkiej Krokwi. Zapamiętany został jednak przede wszystkim dzięki swojej burzliwej relacji z żoną, znaną malarką Zofią Stryjeńską. Karol Stryjeński urodził się 19 stycznia 1887 roku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski architektura SZTUKA Zakopane Warszawa Tatry Zofia Stryjeńska sztuka ludowa

Tadeusz Góra. Legenda światowego pilotażu. W czasie II wojny światowej wykonał 883 loty

Był pierwszym Polakiem i drugim pilotem na świecie, który otrzymał najbardziej prestiżową Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. 19 stycznia 1918 roku w Krakowie urodził się Tadeusz Góra, pilot dywizjonów myśliwskich Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, legenda polskiego lotnictwa szybowcowego, instruktor, trener.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa lotnictwo historia Polski

Zdrada stanu, kłamstwa i inne skandale. Dzieje prezydenckich impeachmentów w USA

W ciągu ponad dwustu lat wszczęto w Ameryce 21 procedur impeachmentu, z czego cztery doprowadziły do procesów przeciw urzędującym prezydentom. Skąd jednak w ogóle wziął się impeachment w prawie USA i dlaczego się go stosuje?
Zobacz więcej na temat:  prezydenci USA USA Ameryka Północna Ameryka Donald Trump Bill Clinton Abraham Lincoln Kongres USA izba reprezentantów Senat prawo Inauguracja Donalda Trumpa