Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Bassem Akiki: orkiestra jest sercem całej opery

- Przez czas pandemii udało nam się wyciągnąć orkiestrę z orkiestronu, czyli tej dziury, gdzie gra orkiestra operowa. Każdy kompozytor, dyrygent, muzyk i śpiewak powinien wiedzieć, że bez orkiestry w operze nic nie może się wydarzyć - mówił w Dwójce dyrygent, kompozytor i dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki.
Zobacz więcej na temat:  Bassem Akiki Dwójka muzyka klasyczna opera Opera Wrocławska KULTURA Jakub Kukla

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla KULTURA

Mariusz Kwiecień: Wrocław jest dla mnie wciąż do odkrycia

- Praca dyrektora artystycznego to praca na dwa etaty. Od samego rana praktycznie do wieczora jestem z całym zespołem w teatrze, pracujemy nad spektaklami, planami na przyszłość. Nie ma za wiele czasu, żeby później, czy w przerwach, gdzieś wyjść i cokolwiek zobaczyć - mówił w radiowej Dwójce Mariusz Kwiecień, który od ponad dwóch lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kwiecień opera Jakub Kukla Wrocław KULTURA Dwójka

"Na gotyckim szlaku w Polsce Zachodniej" - muzyka dawna z dala od głównych traktów

 - Mam poczucie misji zawożenia naszej muzyki do małych społeczności, które nie mają styczności z tzw. wyższą kulturą i odkrywaniem dawnych wieków. Te społeczności z koncertów robią prawdziwe święto - opowiadała w Dwójce śpiewaczka Anna Budzyńska, dyrektor Festiwalu "Na gotyckim szlaku w Polsce Zachodniej". 3 września br. ruszyła trzecia edycja festiwalu. W kolejne soboty września odbywają się wyjątkowe koncerty muzyki dawnej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna

Muzyka na Szczytach - festiwal z nazwą o dwoistym znaczeniu

- Nie trzeba być wielbicielem gór, żeby wystąpić na naszym festiwalu. Aczkolwiek nie wyobrażam sobie nikogo, kto by odwiedził Zakopane i nie wyjechał zachwycony. Podstawowym wymogiem jest jednak wysoki poziom artystyczny, tak by nazwa "Muzyka na szczytach" miała swoją charakterystyczną dwoistość znaczenia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jakub Sztencel, organizator 14. Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka na szczytach".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Muzyka na szczytach Dwójka Jakub Kukla MUZYKA

Festiwal Łódź Czterech Kultur. "Jesteśmy w kreatywnym i zmieniającym się tyglu"

- Pierwotne założenie, które dwadzieścia kilka lat temu stało u zarania festiwalu, było takie, żeby stworzyć wydarzenie o charakterze tożsamościowym. Takim, które odwoływać się będzie do łódzkich tradycji związanych z kulturami i narodowościami, które tworzyły potęgę tego miasta przede wszystkim w XIX wieku. Teraz jednak, u progu XXI wieku, żyjemy w Łodzi być może jeszcze bardziej wielokulturowo - mówił w Dwójce Marcin Tercjak, organizator Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Zobacz więcej na temat:  Łódź KULTURA Jakub Kukla

"Pakt zbrodniarzy" - plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

"Pakt zbrodniarzy" - to tytuł wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plenerowa ekspozycja, którą można oglądać w centrum Warszawy, składa się z tekstów, zdjęć i map. Jej celem jest zwrócenie uwagi na przyczyny, skutki i globalny kontekst podpisanego 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla wystawa pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Warszawa zdjęcia

"Greenhouse Silent Disco". Słuchanie roślin w Roku Romantyzmu

- W projekt zaangażowanych jest mnóstwo bardzo skomplikowanych urządzeń, które monitorują rośliny. Język roślin pokazywany jest poprzez dźwięki i światła led. Chcemy mówić o tym, że romantyzm jest nie tylko w bibliotece i w szkole, można pojechać wyobraźnią dużo dalej - tak o projekcie "Greenhouse Silent Disco" - mówił w Dwójce Krzysztof Brodowicz z Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Instytut Adama Mickiewicza rośliny biologia Mediolan

Anna Dudzińska: architektura Dubaju, choć spektakularna, mnie nie zachwyca

- To takie miejsce na Ziemi, od którego uciekamy jako intelektualiści, a w którym powinniśmy się bardzo mocno przeglądać. Uważam, że Dubaj nie jest miastem przyszłości, tylko teraźniejszości; tych splątanych różnych narodowości. To miasto traktowane jako przedsiębiorstwo, co jest w wielu swoich aspektach troszeczkę przerażające, a jednocześnie bardzo czytelne - mówiła w Dwójce Anna Dudzińska, autorka książki "Dubaj. Miasto innych ludzi".
Zobacz więcej na temat:  Dubaj Bliski Wschód literatura Anna Dudzińska Dwójka Jakub Kukla

Przygotowania do kolejnego Konkursu Wieniawskiego

- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego skrzypce Henryk Wieniawski Jakub Kukla Poznań Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

"Pierwsze lato w moim życiu spędziłam na Mazurach". Jeziora inspirują artystów

- Nad jeziora jeżdżę dosłownie od urodzenia. Pierwsze lato po narodzinach spędziłam na Mazurach. Przez całe dzieciństwo każdego lata jeździłam w okolice Ełku, do gminy Stare Juchy, nad jeziorem Ułówki. Najpiękniejszym zapachem z dzieciństwa, jaki wspominam, jest zapach wiatru znad jeziora - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka.
Zobacz więcej na temat:  jezioro podróże Mazury KULTURA Dwójka Jakub Kukla Paweł Siwek

Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów

- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko literatura Dwójka Cezary Harasimowicz Jakub Kukla

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

"Ambalaże determinowały rozwój twórczości Tadeusza Kantora"

- W pierwszej kolejności Tadeusz Kantor postanowił opakować przedmiot. Sięgnął do bardzo typowej dla niego grupy przedmiotów prostych, związanych z codziennością i użytecznością. Zaczął przyklejać do płócien torby: papierowe, nylonowe, przemysłowe, przewiązane sznurkiem, zaś w warstwie tytułu próbował nadać rangę temu, co zostało przez niego opakowane - mówiła w Dwójce Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy "Opakować!", którą od 1 sierpnia można oglądać w Cricotece.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor wystawa Jakub Kukla KULTURA Kraków Dwójka