Polskie Radio
Section05

KULTURA

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Paweł Siwek biografia Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka rocznica Beata Bolesławska-Lewandowska muzykolog KSIĄŻKA

Tadeusz Rittner – młodopolski pisarz z pogranicza dwóch kultur

- Tadeusz Rittner pochodził ze spolonizowanej rodziny niemieckiej. Jego matka była polską ziemianką i on pisywał zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Był czas, że tworzył utwory najpierw w języku polskim, a później przygotowywał wersję niemiecką. Z czasem jednak pierwsze wersje były zawsze po niemiecku, a następnie były one polonizowane - mówił Rafał Węgrzyniak w ostatniej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Zbigniew Raszewski Małgorzata Szymankiewicz dramat Młoda Polska Rafał Węgrzyniak literatura TEATR Dwójka Tadeusz Rittner

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Kurator wystawy: wpadliśmy na karkołomny pomysł

Wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" od środy (5.12) można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. - Monograficznych wystaw poświęconych Jerzemu Nowosielskiego było w tym roku już kilka. My natomiast postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska, współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa Zamek Królewski Paweł Siwek Dwójka rocznica Wojciech Fangor SZTUKA

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro komedia humor literatura Jan Kanty Zienko Dwójka

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka SZTUKA

Festiwal Kwartesencja. Michał Pepol: lubię napięcie między klasyką a nieklasyką

W poniedziałek (4.12) rozpoczął się 19. Festiwal Kwartesencja, którego współorganizatorem jest radiowa Dwójka. - Marzyłem o tym, żeby zagrać kwartety Brahmsa, bo dawno ich nie graliśmy. I od nich zaczniemy. Z kolei drugi koncert przyniesie rzeczy, których w ogóle nie graliśmy, a chcieliśmy zagrać. W taki właśnie sposób zbudowaliśmy tegoroczny program - mówił w Dwójce Michał Pepol z Royal String Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Royal String Quartet Paweł Siwek Kwartesencja kwartet smyczkowy Johannes Brahms Michał Pepol Dwójka MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

"Podstolina" – finał Roku Fredry na "Scenie teatralnej Trójki"

Aleksander hrabia Fredro jest jednym z patronów 2023 roku. Na XXII Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu reżyser Mariusz Malec przedstawił swoją interpretację "Zemsty", obsadzając w roli głównej Podstolinę. Premiera została zrealizowana na żywo z udziałem zamojskiej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Aleksander Fredro Mariusz Malec Andrzej Brzoska Wiktoria Gorodeckaja Krzysztof Wakuliński Andrzej Mastalerz Lidia Sadowa pr poleca TEATR

Teatr Polskiego Radia wręczy nagrody Wielkiego Splendora 2023. Wyróżnienie dla najlepszych aktorów i twórców

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczy (początek 14.30) swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Od 1988 roku otrzymują ją najlepsi aktorzy i twórcy radiowi za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio TEATR

Maria Pomianowska: muzyka to radość dla wykonawcy i jego publiczności [ZOBACZ WIDEO]

- Nosiłam się z myślą o porzuceniu muzyki w ogóle. Granie muzyki klasycznej sprawiało mi dużą przyjemność, ale bardzo mnie zmęczyło i kosztowało dużo stresu. Pojechałam do Indii w 1984 roku, po kilku latach zainteresowania tamtejszą kulturą, to mnie przebudowało mentalnie. Muzyka ma być emocją, radością dla wykonawcy i jego publiczności - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska Karol Furtak Dwójka muzyka tradycyjna Tekla Bądarzewska

Polska emigracja we Francji: premiera dokumentu "Moje polskie korzenie"

"Moje polskie korzenie" to tytuł dokumentalnego filmu, którego premiera odbyła się wczoraj w ambasadzie RP w Paryżu. To pełna wzruszeń i faktów historia polskiej emigracji nad Sekwaną i Loarą. Wydarzenie odbyło się z okazji 100 rocznicy masowego przybycia Polaków do północnej Francji. Film już za kilka dni będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  FILM Francja emigracja emigracja zarobkowa film dokumentalny Stefan Foltzer Radosław Nałęcz