Polskie Radio
Section05
Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Kraków - kulturowe dziedzictwo, literatura, architektura i jazz

W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" odwiedziliśmy Kraków. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych i oficjalnie uzyskała tytuł Miasta Literatury UNESCO. Poświęconych mu wierszy, powieści i reportaży jest mnóstwo. I wbrew temu, co na początku swojej poetyckiej drogi pisał Marcin Świetlicki - nie wszystkie są pisane smoczymi literami.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Nowak Dwójka KULTURA

"Z chłopa król" - zapomniany dramat z XVII w. aktualny również współcześnie

- Profesor Raszewski jako historyk teatru widział szeroko, patrzył na teatr jako fenomen socjologiczny. W przypadku tego dramatu chodzi o kwestie społeczne i warunki funkcjonowania artystów, tę problematykę łatwo przerzucić do lat 60. XX wieku, a nawet do dziś. To nośny scenariusz o awansie społecznym, mimo że nie jest obecnie wystawiany - mówił w Dwójce teatrolog Grzegorz Kondrasiuk.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Zbigniew Raszewski TEATR Dominik Gac

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Igor Gorzkowski: warto poznawać prozę epoki romantyzmu

- Proza to najmniej znany obszar romantyzmu, warto poszerzyć tę przestrzeń, która okazuje się bardzo rozbudowana. Seweryn Goszczyński starał się odkryć, co jest takiego w potrzebie eksplorowania gór. Opisuje to jako potrzebę metafizyczną, jakieś uniesienie ponad rzeczywistość - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser słuchowiska "Dziennik podróży do Tatrów".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Igor Gorzkowski Jarosław Tumidajski Elżbieta Wrotnowska-Gmyz romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego

"Dwa Teatry" 2023. Michał Zdunik: przeprowadzamy słuchacza przez losy konkretnych bohaterów

 - Od czasu do czasu lubię zająć się słuchowiskiem historycznym, dzięki temu mogę odejść od zwiewnej, metafizycznej poetyki. Z konkretem się inaczej pracuje, to zawsze jest bardzo ciekawa przygoda - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser słuchowiska "Praski Rejtan", które zostało zakwalifikowane do konkursu podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 słuchowisko Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Przemysław Pawlak: "Szewcy" to największe osiągnięcie Witkacego dramatopisarza

- Najwybitniejsi twórcy polskiego powojennego teatru sięgali po dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza jako jednego z pierwszych autorów w swojej pracy reżyserskiej. Jerzy Grotowski chciał wystawiać "Szewców" na Wawelu, gdy był jeszcze studentem Akademii Teatralnej. Tadeusz Kantor przez pierwsze 20 lat teatru Cricot 2 eksploatował prawie wyłącznie teksty Witkacego - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, witkacolog.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz KULTURA Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zbigniew Raszewski

Prezenty dla nauczycieli. Jak podziękować na koniec roku szkolnego? 

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a oprócz odbioru świadectw i oficjalnego powitania wakacji, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego jest też czas na podziękowania dla nauczycieli, a w szczególności wychowawców. Jak podziękować nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie? Czy istnieje podarunek idealny? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rok szkolny nauczyciel prezenty Strefa Rodzica wakacje czas wolny Katarzyna Hagmajer-Kwiatek DAB+

"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego literatura

Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce z czytania

Polscy uczniowie klas czwartych są jednymi z najlepszych na świecie w biegłości czytania. W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu – PIRLS 2021, a uczniowie z Polski znaleźli się wśród krajów z najlepszymi wynikami. Polski raport z badania został przygotowany przez krajowy zespół badania PIRLS w IBE. Badanie dotyczy czwartoklasistów i jest przeprowadzane raz na pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdolności szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Michał Zdunik: odchodzenie matki to uniwersalne doświadczenie

- Każdy z nas będzie musiał się z tym konfrontować. Poprzez takie teksty jak "Matka odchodzi" gdzieś się na to przygotowujemy. Chcieliśmy wybić ten uniwersalny aspekt tego doświadczenia, co było dosyć karkołomne, bo książka Różewicza powstała jednak w jakimś określonym kontekście historycznym i kulturowym; mówi o II wojnie światowej, o sytuacji brata Janusza i początkach pisarskich Różewicza – mówił w Dwójce Michał Zdunik. W niedzielę (28.05) premiera reżyserowanego przez niego słuchowiska "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz słuchowisko Dzień Matki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka TEATR

Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja

Już niebawem bo 23 maja, ósmoklasiści napiszą swój pierwszy w życiu ważny egzamin. Po nich przyjdzie czas na rekrutację do szkół średnich. W tym roku sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ niespełna osiem lat temu do szkoły poszły zarówno siedmiolatki, jak i połowa rocznika sześciolatków, co sprawia, że o miejsce w szkołach średnich może nie być łatwo.
Zobacz więcej na temat:  egzamin ósmoklasisty radio dla rodziców edukacja szkoła DAB+ Strefa Rodzica Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Kordian" i jego długa droga do teatralnej publiki

W piątej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" pozostaliśmy w kręgu wielkich romantyków. Tym razem wraz z prof. Markiem Troszyńskim z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, badaczem i znawcą twórczości Juliusza Słowackiego, sięgnęliśmy po "Kordiana".
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Kordian Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR

Edukacja outdoorowa. Jak wygląda w Polsce nauka poza murami szkoły?

Edukacja outdoorowa to dziedzina pedagogiki, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to edukacja w terenie, o której mówi się, że jest to pedagogika przygody czy pedagogika przeżyć. – Chodzi o to, by wszystko to, co może być nauczane na dworze, było nauczane na dworze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Katarzyna Jämsä. Edukacja outdoorowa daje wiele możliwości w zależności od tematu przewodniego zajęć. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek radio dla rodziców