Polskie Radio
Section05

Piotr Firan

"W filmie chodzi o prawdę". Operator filmowy: dobry dokument musi wywoływać emocje

- Tworząc dokument sięgamy do przeżyć naszych bohaterów, do tego co ich boli, co często było ukrywane latami - wyjaśnia Witold Płóciennik, operator filmowy. - Jesteśmy na granicy spowiedzi i terapii. Czasami jesteśmy nieprzygotowani na branie na siebie całego życia bohatera. To największe wyzwanie, z którym ciężko sobie poradzić. To wymaga odporności psychicznej - dodaje i zaprasza na dyskusję "Warunki pracy na planach filmów dokumentalnych" w programie Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Witold Płóciennik FILM film dokumentalny dokument kamera warunki pracy plan filmowy

Jak skutecznie zadbać o zdrową dietę i prawidłową masę ciała?

– Ważne jest to przede wszystkim, żeby podchodzić do otyłości, do nadwagi, nie jako do słabości, tylko do czegoś, co jest takim zdrowotnym problemem, którym należy się zająć całościowo, kompleksowo. Nie należy podchodzić do tego jako do czegoś na chwilę, tylko jako procesu zmiany nawyków żywieniowych – podkreśla Żaneta Rybak, dietetyczka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Trójka choroba otyłość depresja Józef Niewiarowski Żaneta Rybak

Potwór z Loch Ness i inne teorie spiskowe. Dlaczego w nie wierzymy?

Lądowanie na Księżycu to fikcja wyreżyserowana przez Stanleya Kubricka, światem potajemnie rządzą Reptilianie, a w jeziorze Loch Ness mieszka ogromny potwór - to niektóre z teorii spiskowych, które mają spore grono zwolenników. Osoby wierzące w tego typu historie nieustannie poszukują dowodów na potwierdzenie swoich przekonań. Skąd się biorą takie teorie? I dlaczego jesteśmy skłonni w nie wierzyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka teoria spiskowa teorie spiskowe społeczeństwo

W trosce o polskie morze - Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024

Ma zieloną barwę, słony smak i chłodną wodę – Bałtyk to najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest akwenem podatnym na antropopresję, czyli działanie człowieka. W Światowym Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego w Trójce rozmawialiśmy o tym, dlaczego troska o stan mórz i oceanów jest tak ważna? Co czerpiemy z Bałtyku? Jakie zasoby nam daje?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia plaża Joanna Marczak Polska Akademia Nauk

Mózg w trybie offline. Odkryj korzyści monotaskingu

Śledzenie wielu mediów naraz stało się powszechne. Oglądamy telewizję, scrollując media społecznościowe, przeskakujemy pomiędzy zakładkami w przeglądarce, korzystamy z komputera, zerkając w komórkę. W efekcie nasze mózgi są przeciążone. Skutki tego odczuwają zwłaszcza młode osoby. Warto przestawić się na monotasking. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA multiscreening media społecznościowe nask Anna Borkowska

Kandydat jak pizza, czyli absurdy samorządowej kampanii wyborczej. Czy to pomaga wygrać?

Jesteśmy na ostatniej prostej przed wyborami samorządowymi. Ulice miast i wsi są oklejone plakatami kandydatów. Większość jest dość standardowa, jednak niektóre próbują oddziaływać żartem, absurdem. Czy taki sposób jest skuteczny i pomaga wygrać w wyborach lokalnych? Jak zapewnić sobie sukces?
Zobacz więcej na temat:  wybory samorządowe 2024 społeczeństwo kampania wyborcza kandydaci plakat internet media społecznościowe Józef Niewiarowski Trójka Paweł Pawłowski

Podróże małe i duże z dzieckiem. Jak zaplanować rodzinny wyjazd?

Narodziny dziecka nie muszą oznaczać rezygnacji z podróży. Możemy odbywać je również z naszymi pociechami. Rozwiązaniem są chociażby mikrowyprawy. - To wycieczki za miedzę. Zaczynają się, kiedy wychodzimy z domu; może być do pobliskiego lasu albo trochę dalej, do 100 kilometrów. To podróżowanie bardzo podobne do tego na inny kontynent, zwłaszcza z perspektywy dziecka - tłumaczy Agnieszka Ptaszyńska, autorka przewodników turystycznych oraz bloga "Zależna od podróży".
Zobacz więcej na temat:  Trójka podróże dziecko rodzice rodzina turystyka

Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia?

Przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy – to właśnie te kwiaty uznawane są za symbol zbliżającej się wiosny. Czy nadchodzące ciepłe dni czuć już w powietrzu? – Wiosnę już czuć, nawet z zamkniętymi oczyma. Właśnie kwitną oczary i wawrzynki, które niesamowicie pachną – powiedziała w Trójce Katarzyna Misiak z ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.
Zobacz więcej na temat:  rośliny kwiaty ogród ogród botaniczny Trójka Przebiśniegi