Polskie Radio
Section05

Podhale

ALERT POGODOWY Śnieg i marznący deszcz. IMGW ostrzega przed ciężkimi warunkami na drogach

- W czwartek po południu w całym kraju nadal będzie się utrzymywać duże zachmurzenie z niewielkimi przejaśnieniami. Przez cały dzień będą występować też opady deszczu ze śniegiem i śniegu - powiedział rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Warunki pogodowe znacznie utrudnią sytuację na drogach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda IMGW deszcz śnieg wiatr zima regiony kierowcy

Dyrektor festiwalu kolęd: pokolenia przekazują dziedzictwo

- Po wykonawcach widać, jak pięknie pokolenia przekazują sobie to dziedzictwo. Naprawdę wiele pokoleń śpiewa w domach, a potem przychodzi dzielić się tą wspaniałą nowiną z innymi - powiedziała o XII edycji Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych Joanna Staszak, dyrektor imprezy.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Zakopane KULTURA wydarzenia kulturalne Wydarzenia góralska muzyka Boże Narodzenie zespół góry Polskie Radio 24

Podhalańska tożsamość i dźwięki osmańskiej harfy

W dzisiejszych "Źródłach" o wystawie "Podhalanie" w Zakopanem, kształtowaniu się tożsamości Górali Podhalańskich w powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, opowiedziała etnolożka Agnieszka Gąsienica-Giewont. Posłuchaliśmy także  nowej płyty niemieckiego harfisty, Thomasa Dauna, poświęconej melodiom na harfę rodem z Imperium Osmańskiego. Opowiadał o niej sam muzyk.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska

Polskie gwary: czy pani/pan mnie rozumie?

Mieszkaniec północnych Chin nie jest w stanie porozumieć się z mieszkańcem Chin południowych, tak różnią się ich języki. Na tym tle Polska wydaje się krajem dość jednorodnym językowo, chociaż i u nas mogą się pojawić problemy podczas rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Zakopane język polski regiony społeczeństwo wielkopolskie rozmowa mowa Jacek Butlewski Przemysław Bolechowski Trójka Łukasz Ciechański Małgorzata Łukowska

Bracia Maśniakowie z Kościeliska

Józef, Stanisław, Andrzej, Tadeusz, Marian, Zdzisław i Bronisław Styrczula-Maśniak początkowo grali na zmianę jako „starsza” i „młodsza” kapela braci Maśniaków. W latach 50.  połączyli siły i tak powstał słynny zespół „Maśniaki”, który później został mianowany oficjalną wizytówką Zakopanego. Z kapelą grywał m.in. słynny prymista Stanisław Nędza-Chotarski. W Źródłach posłuchaliśmy archiwalnych nagrań i wypowiedzi czterech z braci Maśniaków: Józefa (1922-1998), Stanisława (1926-1986), Mariana (ur. 1935) i niedawno zmarłego Tadeusza (1934-2020). Większość z nagrań wykorzystanych w audycji nagrał w 1979 r. Marian Domański.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma folk folklor kultura ludowa Kazimierz Dolny

Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym

- To na pewno podniesienie prestiżu muzeum - podkreślała w Dwójce Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, komentując wielką zmianę, jaka czeka zakopiańską placówkę. Jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, muzeum zmieni swój status i z regionalnego zostanie podniesione do rangi narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Dwójka Paweł Siwek muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński