Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 116. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR II RP PRL Xawery Dunikowski

Fałszerze, złodzieje i tajemnice, czyli dzieła sztuki w literaturze kryminalnej

Dzieła sztuki to popularny motyw powieści kryminalnych. Tajemnice związane z prastarymi manuskryptami rozpalały wyobraźnię Umberto Eco i Dana Browna, ale także polskich autorów, jak choćby Zbigniewa Nienackiego. Najbardziej tajemnicze historie przywoływali w Polskim Radiu 24 pisarze - Małgorzata Rogala i Matek Kozubal.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także literatura Grzegorz Kalinowski kryminał dzieła sztuki kultura masowa

Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025

"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Biennale w Wenecji architektura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska Zobacz także

O sztuce dookoła nas i tym, jak ją odbieramy

Pobudzenie umysłu i rozumu tak w skrócie można opisać uczucia, które pojawiają się w kontakcie ze sztuką. Dzięki niej możemy odkrywać siebie, wyrażać emocje i mieć radość z piękna. Nie zawsze jednak takie uczucia się pojawiają w odbiorcy. W jaki sposób czerpać radość z obcowania ze sztuką, nawet jeżeli nic o niej nie wiemy?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA galeria wystawa nastrój emocje Klub Trójki Anna Kowalczyk Trójka Zobacz także

Artysta malarz Bogumił Książek laureatem 24. edycji Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza 2024

Cykl obrazów o charakterze abstrakcyjnych przedstawień. Inspiracją dla nich była historia i postać Jana Wnęka, konstruktora i artysty, działającego w Odporyszowie pod Tarnowem w drugiej połowie XIX wieku. To o nim opowiada wyróżniona wystawa Bogumiła Książka zatytułowana "Loty".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa malarstwo lotnictwo Dwójka Akademia Sztuk Pięknych Kraków Zobacz także

Camerimage. Cate Blanchett: "Manifesto" opowiada o prawdzie

- Stworzyliśmy niezwykłe postaci. To było najszczęśliwsze 9 dni mojego życia. Wszystko było dobrze zaplanowane i zorganizowane. Myślę, że dzieło nie straciło na swojej aktualności. Przypowieść o prawdzie jest szczególnie ważna dzisiaj - mówiła australijska aktorka Cate Blanchett podczas wernisażu wystawy "Manifesto" na festiwalu Camerimage w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  EnergaCAMERIMAGE Camerimage Cate Blanchett wystawa Marek Żydowicz kino KULTURA Małgorzata Wosiek Zobacz także Dwójka

Dlaczego Gustav Klimt włożył czerwony notatnik w dłoń Sonji Knips?

Gustava Klimta znają nawet ludzie mało zainteresowani sztuką. Wystarczy raz pojechać do Wiednia, by wpaść w szpony "klimtofilii", bo Klimt wyskakuje tam z zewsząd, jest na kubkach, serwetkach i długopisach. Na szczęście, jest też na swoich mistrzowskich obrazach. Jednym z nich jest "Portret Sonji Knips" z 1898 roku, zdobiący zbiory wiedeńskiego Österreichische Galerie Belvedere. Obraz piękny, ale nie poruszający widza tak jak na przykład kultowy "Pocałunek" wiszący na ścianie w tym samym muzeum. Tymczasem jeżeli kochamy sztukę Klimta, powinniśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się portretowi pani Knips.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka malarstwo europejskie Gustav Klimt

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rembrandt Karolina Lanckorońska Małgorzata Nieciecka- Mac Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Wawel Zamek Królewski KULTURA