Polskie Radio
Section05

Uniwersytet Warszawski

Młodzieżowe Słowo Roku: "skibidi toilet" czy może "pogadane"?

Język młodzieży ewoluuje w zawrotnym tempie za sprawą social mediów i gier online. O tym, jak dokładnie się kształtuje, które słowa z plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku mają największe szanse na zwycięstwo oraz co oznaczają, opowiedzieli studenci UW z Koła Naukowego Retoryki i Mediów oraz z Koła Naukowego Prostego Języka, a także członek jury plebiscytu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka młodzieżowe słowo roku Numer Raz Sanita Kubryń Julia Lewandowska Aleksandra Roszkowska Mateusz Gromulski Bartek Chaciński

Współczesny uniwersytet. Czy idee, które go stworzyły, są wciąż aktualne?

Uniwersytet jest nie tylko miejscem kształcenia, ale też formowania się wspólnoty, debaty nad wartościami i kwestiami społecznymi. Z jednej strony jest on zakorzeniony w tradycji, z drugiej zmienia się wraz ze społeczeństwem i realiami kulturowo-politycznymi. Jaka jest kondycja współczesnego uniwersytetu?
Zobacz więcej na temat:  studia Aldona Łaniewska-Wołłk uczniowie studenci szkolnictwo wyższe Dwójka

Aresztowanie profesorów, polskie dyplomy i tajne nauczanie. Polskie szkolnictwo wyższe w czasie II wojny światowej

- W pierwszych tygodniach okupacji środowisko polskich naukowców miało nadzieję, że podobnie jak w okresie I wojny światowej Niemcy być może zgodzą się na uruchomienie polskich uczelni. Okazało się, że to było bardzo naiwne podejście - mówił w audycji Polskiego Radia historyk prof. Robert Gawkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Uniwersytet Jagielloński

Polskie Radio 24 Wyczyn Polaków. "Takiej transmisji nie da się podsłuchać"

- Takiej transmisji nie da się podsłuchać, bo natychmiast dowiemy się, że ktoś je podsłuchuje, ponieważ proces ten zaburzy kwantowe właściwości fotonów - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Parniak (Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki) wyjaśniając znaczenie komunikacji kwantowej, nad którą pracuje jego zespół.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krzysztof Grzybowski fizyka

Polskie Radio 24 Pachną na całym Powiślu. Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród dachowy Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z największych i najpiękniejszych tego typu w Europie. To prawdziwe dzieło architektury krajobrazu. Ten wyjątkowy projekt powstawał, gdy o zielonych dachach w Polsce jeszcze nikt nie marzył. - Ogród zaprojektowała Irena Bajerska, która była obdarzona tak wielką wyobraźnią, że po 20 latach w ogrodzie sprawdza się wszystko - kolory i dobór roślin - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Siedlicka, która opiekuje się tym miejsce początku jego powstania. 
Zobacz więcej na temat:  ogród Warszawa Polskie Radio 24