Polskie Radio
Section05

Warszawa

"Jakby to było wczoraj… Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki"

Archiwalna audycja Agnieszki Trzeciakiewicz pod tytułem „Jakby to było wczoraj…”, została wyemitowana w 2020 r. na antenie Programu I Polskiego Radia w ramach cyklu „Ślady na piasku”. Nagranie zostało przygotowane z okazji 10 rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Audycję stanowi rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, postulatorem w procesie kanonizacyjnym kapelana "Solidarności", który opowiada o jego prześladowaniu i męczeństwie, działalności społeczno-religijnej, nauczaniu, Mszach św. za Ojczyznę oraz kulcie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Solidarność PRL śmierć

BLOW UP PRESS. "Tworzymy kolekcjonerskie obiekty artystyczne"

- Wszystkie książki, jakie wyprodukowaliśmy do tej pory, niosą ze sobą bardzo konkretne historie, które chcemy, żeby jak najgłośniej wybrzmiały. Dlatego też mówimy, że my nie robimy książek fotograficznych, my tworzymy kolekcjonerskie obiekty artystyczne - mówil Grzegorz Kosmala, który wraz z Anetą Kowalczyk był gościem Polskiego Radia 24. Z właścicielami wydawnictwa BLOW UP PRESS  rozmawia Iga Niewiadomska
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

Ludwik Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

5 czerwca 1973 roku niemiecki zbrodniarz Ludwik Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Powstanie Warszawskie powstanie w getcie nazizm

Festiwal Widoki - artyści przybliżają swoją sztukę w Warszawie

Festiwal Widoki to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. To efemeryczne pracownie artystyczne wplatające sztukę w tkankę miasta. - Wypuszczamy się trochę na głęboką wodę, przecieramy szlaki, ale jesteśmy pewne, że to będzie naprawdę coś ciekawego - mówią w Czwórce Eliza Krakówka i Julia Pucis, inicjatorki wydarzenia. - Nam zależy bardzo na tym, żeby festiwal poruszając miasto przybliżał sztukę.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA Ula Kaczyńska

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Najcenniejszy szpieg w okupowanej Warszawie. Teodora Żukowska była bezcenna dla wywiadu AK

Teodora Żukowska miała austriackie korzenie, znakomicie posługiwała się językiem niemieckim i podpisała volkslistę, ponadto cechował ją nieodparty urok osobisty - nadawała się więc jak ulał na stanowisko pracownicy okupacyjnej administracji. Niemcy nie domyślili się, że pod nosem samego gubernatora dystryktu warszawskiego pracuje agentka wywiadu Armii Krajowej. Jej działalność była kluczowa dla przygotowania Akcji Kutschera.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Pałac Brühla wywiad AK Bartłomiej Makowski

Antoni Magier. Kronikarz pogody i plotek Warszawy

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi stolicy w swojej epoce. Stołeczne przekupki miały go za magika, któremu jakaś nieznana siła podszeptuje stan temperatury i aurę na kolejne dni. W jego ekscentrycznym - jak wówczas uważano - zachowaniu kryła się jednak metoda naukowa, a zapisy obserwacji stanowią istotne źródło przybliżające realia przełomu XVIII i XIX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pogoda Starówka Stanisław August Poniatowski Maria Sawicka Bartłomiej Makowski