Polskie Radio
Section05

Zobacz także

W stronę słońca! Podróż przez muzykę

– Jak być może Państwo zauważyli "Francuski łącznik" stara się łączyć wydarzenia bieżące, aurę i kalendarz z muzycznym menu. Dziś za przewodnika posłuży nam słońce, a dokładniej rzecz ujmując, proponuję układ heliocentryczny. Utwory będą krążyć wokół centralnej gwiazdy – mówiła Monika Małkowska, zapraszając do słuchania audycji w upalne popołudnie. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka MUZYKA lato

Jerzy Zelnik o swoich aktorskich przemianach

– Nigdy nie powinieneś zapomnieć o dziecku w sobie, o szeroko otwartych oczach dziecka: zachwycających się, ciekawych, zdumionych, żebyś takich uczuć, nie zaniedbał. Powinny Ci one towarzyszyć do końca twojego zawodowego i człowieczego życia – mówił Jerzy Zelnik, cytując słowa Jana Kreczmara. To one stały się jego mottem podczas kolejnych dziesięcioleci pracy aktorskiej.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka Jerzy Zelnik KULTURA aktorstwo

Słoiki pełne smaku, czyli tajemnice kiszonek i zakwasu

Kisić możemy prawie wszystko, ale… – Nie każde warzywo da się ukisić tak samo dobrze. Są takie, które warto kisić tak, jak ogórki wiosenne, czyli delikatnie. Je zjadamy po kilku dniach. Długoterminowo możemy kisić warzywa mocno dojrzale. Kisić można też owoce, ja przygotowuję tak cytryny – opowiada Mikołaj Bator. Jak zdradza, pastę z tych owoców wykorzystuje później, przygotowując dania kuchni marokańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Adriana Marczewska Trójka dieta jedzenie zdrowie STYL ŻYCIA kuchnia warzywa owoce

400-letni podlaski Dąb Dunin skradł serce turystów

Jest wysoki na 13 metrów, gruby na 7 metrów i widział już niejedno, z potopem szwedzkim na czele. Dąb Dunin, zwany także Strażnikiem Puszczy, zaczął rosnąć w podlaskiej wsi Przybudki w gminie Narew najpóźniej w 1621 roku. Teraz ma szansę, by oficjalnie stać się jedną z wizytówek Podlasia. Miłośnicy dębu zgłosili go do konkursu Drzewo Roku 2021, bo wierzą, że 400-latek może zauroczyć nie tylko ich.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka STYL ŻYCIA drzewo podlaskie Podlasie

Wystawa w hołdzie dla zapomnianych przedwojennych artystek

- Wystawa została przygotowana przez zespół kuratorek, które są również studentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Punktem wyjścia było dla nich archiwum ASP i znajdujące się tam dokumenty, które przetrwały wojnę - mówiła dr Marika Kuźmicz, opiekunka merytoryczna wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy".
Zobacz więcej na temat:  Akademia Sztuk Pięknych Jakub Jamrozek Dwójka SZTUKA wystawa Dwudziestolecie międzywojenne

Nowe boisko i nowe możliwości dla "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie

Nową, sportową infrastrukturę i wyposażenie pozwalające na naukę poruszania się po mieście otrzymali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół i Placówek pn. "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie. – Mamy nową rzeczywistość, w której jako nauczyciele wychowania fizycznego możemy dać więcej możliwości dzieciom – mówi nauczycielka Agnieszka Jeziorowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo niewidomi Piotr Firan Martyna Masztalerz Piłka nożna

Nikt nie zwracał uwagi na ten aspekt zniszczenia stolicy

- Kierowana przez Alinę Scholtz pracownia zieleni w Biurze Urbanistycznym Biura Odbudowy Stolicy miała zadanie projektowania nowych terenów zielonych. Począwszy od ogrodów jordanowskich, przez cmentarze, aż po odbudowę ogrodu Saskiego, to wszystko są jej realizacje - mówiła Klara Czerniewska, kuratorka wystawy "Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz" w Muzeum Woli.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa przyroda Roch Siciński Dwójka