Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wacław Holewiński: Szafarczyk to postać zadziwiająco piękna, ale wymazana z historii

- Postać Emanuela Szafarczyka występuje w niewielu opracowaniach. Nie za dużo o nim wiemy, choć dla pisarzy wystarczająco, by stworzyć literacki obraz tej postaci. A ja od lat planowałem tę powieść - mówił o swojej książce "Krew na rękach moich" Wacław Holewiński - prozaik, dramatopisarz, zastępca kierownika redakcji literackiej w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński Dwójka Powstanie Styczniowe

"Prawo do widzeń" - spotkania po miesiącach rozłąki

Jak poinformowała Służba Więzienna, z dniem 1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego. Co więcej, od 1 lipca możliwe będzie wznowienie widzeń z uwzględnieniem osób niepełnoletnich. To wynik akcji "Prawo do widzeń". Sprawdzamy, jak pandemia i brak kontaktu z bliskimi wpływa na tych, którzy żyją w zamknięciu i na rodziny osadzonych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Weronika Puszkar areszt pandemia

Franciszek Pospieszalski: Charles Mingus cały czas zaskakuje

- Jakieś siedem lat temu dostałem płyty Charlesa Mingusa pod choinkę i co jakiś czas do nich wracałem. Są dla mnie wyjątkowe, bo rzadko spotyka się albumy, na których bebop połączony jest z bardzo dowolną improwizacją. A tutaj następują gwałtowne zmiany charakterów, temp i klimatów - mówił Franciszek Pospieszalski, lider zespołu Charles Mingus Group, który w piątek (21.05) zagra w Dwójkowym cyklu Jazz.PL.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Jazz muzyka współczesna

Dron - dostawca. Czy tak będzie wyglądać branża kurierska?

Pojawiające się na niebie drony to już codzienność. Coraz częściej wykorzystywane są do celów rekreacyjnych lub bezpieczeństwa. Latające urządzenia mogą także ułatwić wiele czynności, takich jak np. dostarczanie zamówień do odbiorców. Pierwsze z nich zostało w ten sposób zrealizowane na terenie Lublina. Czy tak będzie wyglądać przyszłość branży kurierskiej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Łodej Józef Niewiarowski policja drony kurier

"Krakus". Dariusz Błaszczyk: to bardziej utwór dźwiękowy niż słuchowisko

- Ta muzyczność w wykonaniu aktorów biorąca się z rytmiki, melodii wiersza, a także muzyka Bastarda Trio nie jest tylko stricte podkładem czy tłem, ale bardzo często gra też rolę efektów dźwiękowych. Ta muzyka jest tutaj wszędobylska - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser słuchowiska "Krakus", które w niedzielę (23.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Dariusz Błaszczyk Dwójka TEATR Paweł Siwek Teatr Polskiego Radia

Czeski absurdalny humor - "Świece w pogańskim gaju" Jiříego Kamena

"Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" to zbiór krótkich tekstów. Wśród bohaterów znajdziemy m.in. uroczą babcię Adelę, która na rodzinnych uroczystościach z lubością opowiada o ukatrupieniu trzech mężów, gadającego kota nazwanego przez właściciela: Romy Schneider, męża czarownicy, który zajmuje się hurtowym porzucaniem kobiet i ucznia, który dzięki podwiązkom nauczycielki historii zaczął fascynować się starożytnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura Magda Mikołajczuk

Jak zrozumieć (i polubić) muzykę poważną?

Polacy nie należą do umuzykalnionych nacji: nie posiadamy tzw. wrodzonej muzykalności, nie odbieramy też edukacji muzycznej w szkole, nawet na podstawowym poziomie. Efekty słychać zarówno na co dzień (gdy zdarzają się okazje do grupowego śpiewania), jak i podczas zabaw (sukces disco polo!), w sklepach, zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych (dźwięki zestawione przez algorytmy), także na antenie radiowej i w programach telewizyjnych. Niemal w ogóle nie słuchamy muzyki poważnej – a gdy okazuje się, że na "ambitny" koncert bilety zostały wyprzedane, to znaczy, że to był Festiwal Beethovena albo premiera opery w Teatrze Wielkim, gdzie wypada się pokazać, żeby po antrakcie zniknąć.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska MUZYKA edukacja dzieci Trójka Adam Sztaba muzyka hp

Władysław Sikorski - rzecznik polskiej racji stanu

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a cały czas pojawiają się nowe hipotezy. W "Eurece" przypominamy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi w 140. rocznicę urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Władysław Sikorski Janusz Odziemkowski II Rzeczpospolita II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Młodzi na starcie. W dorosłość na minusie?

Młode pokolenie, choć dopiero wkracza w dorosłe życie, często już na początku miewa finansowe zaległości. Pożyczka na nowy telefon czy nowy komputer niezbędny do nauki w czasach pandemii to jedne z najczęstszych zobowiązań. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, osoby poniżej 36. roku życia mają na swoim koncie średnio ponad 5 tysięcy zaległości. To więcej niż średnie miesięczne zarobki osoby u progu kariery.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan kredyt gotówkowy kredyt konsumencki młodzież długi