Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Władysław Sikorski - rzecznik polskiej racji stanu

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a cały czas pojawiają się nowe hipotezy. W "Eurece" przypominamy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi w 140. rocznicę urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Władysław Sikorski Janusz Odziemkowski II Rzeczpospolita II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Młodzi na starcie. W dorosłość na minusie?

Młode pokolenie, choć dopiero wkracza w dorosłe życie, często już na początku miewa finansowe zaległości. Pożyczka na nowy telefon czy nowy komputer niezbędny do nauki w czasach pandemii to jedne z najczęstszych zobowiązań. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, osoby poniżej 36. roku życia mają na swoim koncie średnio ponad 5 tysięcy zaległości. To więcej niż średnie miesięczne zarobki osoby u progu kariery.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan kredyt gotówkowy kredyt konsumencki młodzież długi

Pandemia w szkołach artystycznych. "To był bardzo ciężki rok"

- Bardzo dużo było spraw organizacyjnych, zmian przepisów, zarządzeń i pilnowania tego, żeby kształcenie było na wysokim poziomie. Mówię to z pozycji prorektora. Natomiast nasza uczelnia jest dość niewielka i w dużym stopniu udało się nam prowadzić zajęcia stacjonarnie - mówiła prof. Sylwia Jakubowska-Szycik z ASP w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  szkoła muzyczna edukacja Dwójka KULTURA Jakub Kukla pandemia

Monika Góra: nie wierzyłam w motyw rabunkowy morderstwa Jaroszewiczów

- W 2018 roku jako potencjalni sprawcy zostali wskazani trzej mężczyźni, członkowie tzw. gangu karateków z Radomia. Przypisywano im motyw rabunkowy. Od razu wydało mi się to mocno podejrzane, dlatego że z domu Jaroszewiczów nic nie zginęło. Wtedy zainteresowałam się tym tematem i zaczęłam szukać informacji - mówiła w Dwójce autorka książki "Człowiek, który wiedział za dużo".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Kukla Dwójka Piotr Jaroszewicz

Oglądanie seriali - między przyjemnością a uzależnieniem

Czy możemy uzależnić się od naszego ulubionego serialu? Dlaczego oglądamy go do późna, zamiast położyć się spać? Czy to już serialoholizm? - Takie "zarywanie" nocy może spowodować zaniedbanie innych aktywności - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jak mamy się więc przed tym bronić?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Maciej Walecki serial

Bastarda Trio i "Krakus" Norwida

- W takiej pracy ważna jest jej organiczność, reakcja na potrzeby chwili. Przydaje się też średniowieczna oraz renesansowa muzyka polska i zagraniczna, do której zespół odnosił się wcześniej. Została ona dostosowana do potrzeb słuchowiska - mówił Paweł Szamburski, klarnecista Bastarda Trio, zespołu odpowiadającego za muzykę do słuchowiska "Krakus".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Dwójka

Architektura zakopiańska - rocznica urodzin Witkiewicza

Witkiewicz – to nazwisko nieodłącznie kojarzy się nam z Zakopanem. W piątek 21 maja przypada 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza – malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, znanego przede wszystkim jako twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. O związkach artysty z Podhalem oraz tym, co możemy zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim, opowiedziała nam adiunkt muzeum Zofia Radwańska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zakopane Tatry Podhale Stanisław Ignacy Witkiewicz SZTUKA architektura Marta Piasecka