Polskie Radio
Section05

biologia

"Zawsze miałam zew lasu". Simona Kossak o Puszczy, domu pełnym zwierząt i świadomym życiu

- Dziś zwyciężyła mentalność: "ja tu i teraz". Wytnę ostatnie drzewo, zatruję ostatnią rzekę, by coś kupić albo coś zużyć. Ale to, że dla mojego dziecka już nie będzie tlenu, guzik mnie obchodzi – mówiła w 2002 roku w Polskim Radiu Simona Kossak, opisując stosunek człowieka do otaczającego go świata. Sama, z rodu wielkich malarzy, wybrała życie z naturą. I o tej naturze z pasją opowiadała. Na ekrany kin wchodzi właśnie film "Simona Kossak" poświęcony tej niezwykłej postaci.
Zobacz więcej na temat:  Simona Kossak Kraków przyroda Puszcza Białowieska Białowieża las biografia wspomnienie

MEN szykuje rewolucję? Nauczyciele boją się straty pracy

Reforma edukacji przygotowywana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wywołuje nowe dyskusje - tym razem wśród nauczycieli. Obawiają się oni, że wprowadzenie przyrody zamiast chemii, biologii, geografii, a nawet fizyki, będzie powodem utraty pracy przez część z nich. Byłby to efekt odwrotny, od celu i argumentacji resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja społeczeństwo nauczyciel praca przyroda chemia fizyka geografia Związek Nauczycielstwa Polskiego

"Ludzie". Michał Książek o biodróżach, perspektywie nieantropocentrycznej i dzikiej przyrodzie w metropolii

W szparach między płytami chodnikowymi rosną ciekawe trawy i kwiaty, żyją niezwykłe organizmy, na sygnalizatorze świetlnym przy przejściu dla pieszych w najbardziej ruchliwym miejscu Warszawy sikorki założyły gniazdo i doskonale sobie radzą. Na Pałacu Kultury i Nauki rośnie ponad 10 różnych rodzajów roślin, mieszkają ptaki, m.in. sokoły… To wszystko w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" opisał Michał Książek, pisarz, poeta, ekolog, gość Michała Nogasia w audycji "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia owady rośliny miasto ludzie zwierzęta Michał Nogaś Michał Książek Trójka

Człowiek orkiestra. Prof. Tadeusz Pietras: mam jeszcze dużo marzeń

Rzadko się zdarza, aby jeden człowiek skupiał w sobie tak wiele wiedzy i umiejętności. Prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menedżer zdrowia, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - opowiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego w życiu postawił na wiedzę i edukację. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie psychiatria medycyna NAUKA psychologia badania

DeepFake w walce z dezinformacją

W erze cyfrowej, gdzie technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Projekt, o którym mowa, koncentruje się na eksploracji i rozwoju nowych technik wychwytujących subtelne różnice między autentycznymi a zmodyfikowanymi materiałami, co może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja gruźlica WHO dezinformacja

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ bajki dla dzieci motyle przyroda

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)