Polskie Radio
Section05

biologia

Fotochemia cząstek - pytania o początki życia na Ziemi

Paleobiolodzy uważają, że pierwsza żywa cząsteczka powstała na Ziemi już 4 miliardy lat temu. Warunki panujące na naszej planecie nie sprzyjały wtedy życiu - nie było tlenu i warstwy ozonowej, a na jego powstanie ogromny wpływ miało promieniowanie ultrafioletowe. Naukowcy w wielu ośrodkach odtwarzają te pierwotne warunki, które decydowały o początkach życia i mają nadzieję, że ich poznanie pomoże nam ratować życie w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  paleontologia Krzysztof Michalski

Dyrektor Zamku Królewskiego: gdyby nie determinacja milionów Polaków, to Zamku by nie było

- To niesłychana, zbiorowa wola całego narodu sprawiła, że Zamek został odbudowany - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Fałkowski. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie opowiadał o swojej pracy na rzecz jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA medycyna depresja mózg człowiek i medycyna Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg zdrowie Zamek Królewski

Benedykt Dybowski - niezwykły badacz Bajkału i Azji

W 90 rocznicę śmierci (30.01.1930) w "Eurece" przypominamy niezwykłe życie i naukowe osiągnięcia Benedykta Dybowskiego. Dybowski, z wykształcenia lekarz i przyrodnik, został zesłany na Syberię po powstaniu styczniowym. Spędził tam 12 lat stając się wybitnym badaczem fauny i flory Bajkału oraz tej części Azji. Prowadził pionierskie obserwacje hydrologiczne, odkrył wiele nieznanych gatunków.
Zobacz więcej na temat:  Benedykt Dybowski Syberia Azja Katarzyna Kobylecka