Polskie Radio
Section05

choroba Alzheimera

Puzzle, łamigłówki, gry logiczne: siłownia dla umysłu

29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek – doskonały pretekst, by zamiast siedzieć przed komputerem bądź telewizorem, zająć się rozrywkami umysłowymi. Tym bardziej że bardzo korzystnie wpływają one na kondycję naszego umysłu: rozwijają umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i wyobraźnię.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozrywka zabawa kreatywna umysł mózg rozwój osobisty Tomasz Miara Trójka starość

"Nie wiemy, co znajduje się w tuszu". Dermatolog o tatuażach

Jedni uważają je za formę sztuki i sposób na wyrażenie siebie, inni zaś są zdania, że po prostu szpecą nasze ciało. Tatuaże mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, a czy tak naprawdę są bezpieczne dla naszego zdrowia? - Tatuaż to trauma dla skóry - mówi wprost dr Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog i specjalistka medycyny estetycznej. Dlaczego tak twierdzi?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz zdrowie choroba uroda

Problem z pamięcią coraz bardziej powszechny. Dlaczego tak się dzieje?

- Jedną z przyczyn problemów z pamięcią jest to, że przetwarzamy coraz więcej informacji w bardzo krótkim czasie. Jesteśmy bombardowani informacjami za pośrednictwem mediów i bardzo często w telefonach sprawdzamy pocztę i media społecznościowe - mówi w "Czterech porach roku" dr n. med. Marcin Ratajczak, neurolog. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie pamięć społeczeństwo neurologia Daniel Wydrych infografika

"To jest cena, którą płacimy za starzenie się". Ekspert o chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęściej występujących chorób mózgu, a cierpi na nią około 44 milionów osób na całym świecie. - Pamięć jest najbardziej upośledzoną funkcją poznawczą podczas przebiegu tej choroby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jarosław Sławek. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby Alzheimera?
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie Katarzyna Jankowska infografika