Polskie Radio
Section05

dzieciństwo

Jak dobrze ustawić klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja to nieodłączny element letnich podróży. Jest jednym z ważniejszych wynalazków, które uprzyjemniają nam życie w czasie upałów. Aby działała skutecznie, trzeba jednak umiejętnie z niej korzystać. Jak to zrobić?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców pogoda upały woda samochody samochód kierowca kierowcy dzieci dziecko Dziecko w drodze zwierzęta zwierzęta domowe zdrowie drogi POLSKA STYL ŻYCIA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

Powrót z emigracji. Jak wybrać szkołę dla dziecka?

Wakacje, zwyczajowy czas odpoczynku dla uczniów, to dla rodziców ostatni moment na wybór szkoły, do której zacznie uczęszczać nasze dziecko po powrocie do Polski. Oferta jest bogata, od szkół publicznych po prywatne, sprofilowane lub z bogatą paletą zajęć pozaszkolnych. „Wyzwaniem pozostaje trafna diagnoza potrzeb naszego dziecka wobec nowej placówki oświatowej” - przyznaje Agnieszka Kowalska, marketing manager Our Kids Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa szkoła szkoła podstawowa edukacja wychowanie dzieci język angielski język ojczysty język polski dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność Małgorzata Frydrych

Jak schłodzić się w samochodzie?

Lato w pełni! Lejący się z nieba żar dla części z nas jest wakacyjnym błogosławieństwem, dla innych utrapieniem, z którym trudno walczyć. Dziś przyglądamy się gadżetom, w które warto się wyposażyć, jeżeli nie możemy skorzystać z niezastąpionej klimatyzacji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców pogoda upały woda samochody samochód kierowca kierowcy dzieci dziecko Dziecko w drodze zwierzęta zwierzęta domowe zdrowie drogi POLSKA STYL ŻYCIA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"

Mija 157 lat od publikacji książki "Alicja w Krainie Czarów" – powieści, w której nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Bowiem w Krainie Czarów, stworzonej przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), nie obowiązują żadne reguły z realnego świata. Czy dzieło z 1865 roku jest odzwierciedleniem dziecięcej wyobraźni, czy może satyrą na świat dorosłych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka bajki bajki dla dzieci bajka Lewis Carroll KSIĄŻKA literatura książki dla dzieci kino serial Andrzej Sapkowski

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Marcin Bortkiewicz: "Tonia" opowiada o moim dzieciństwie

Marcin Bortkiewicz to reżyser i scenarzysta, który bywał także aktorem. Debiutancki film pełnometrażowy, pt. "Noc Walpurgi" sprzed kilku lat został zauważony, był nagradzany. Nagradzano aktorkę, która wystąpiła w głównej roli w tym filmie, Małgorzatę Zajączkowską. Teraz powstał przepiękny poetycki film pt. "Tonia". To drugi film fabularny Marcina Bortkiewicza. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe, takie m.in. jak "Portret z pamięci" czy "Nauczanie początkowe". Niemniej ważne dla ich reżysera jest to, że jest ojcem czwórki dzieci i mężem Anny, psychiatry. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor reżyser FILM kino alkoholizm dzieci ojciec babcia rodzina alkohol

Terapeutyczna moc bajki. "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie"

Zarówno czytanie, jak i tworzenie książek ma terapeutyczną moc. Wiedzą o tym bohaterki nowego wydania "Zagadkowej niedzieli" – Magda Małyniuk, dziewięciolatka, dla której napisanie opowiadania "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie" pomogło podźwignąć się po ciężkiej chorobie, oraz biblio- i bajkoterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci KULTURA psychologia choroba nowotwory terapia koń opowiadanie literatura

"Z pasją jest jak z kartką papieru". Paweł Podgórski i dzieci musicalu

– Pasja jest niezwykle ważna – nadaje sens życiu, daje radość, daje chęć do przeżywania i dzielenia się tą pasją z innymi osobami. Bez pasji ciężko żyć, a z pasją pięknie i kolorowo – powiedział w audycji "Zagadkowa niedziela" Paweł Podgórski – aktor teatralny, musicalowy, filmowy, wokalista oraz twórca Warsztatowej Akademii Musicalowej, gdzie rozwija pasję do aktorstwa i śpiewu u najmłodszych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci musical KULTURA aktor śpiew TEATR

Ks. prof. Jan Sochoń: tradycja i wychowanie utkały moją tożsamość

- Przeszłość, tradycja, wychowanie rodzinne, napotkani ludzie - to są źródła, które utkały moją tożsamość. Każdy, chcąc zrozumieć siebie, musi się przyglądać przeszłości i tym ludziom, dzięki którym jest tym, kim jest albo tym, kim się nieustannie staje - mówił w Dwójce ksiądz prof. Jan Sochoń, poeta, filozof i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  poezja duchowieństwo Kościół wspomnienie Dwójka

Pierwszy dzień lata. Wakacje Polaków wczoraj i dziś

Rozpoczynające się astronomiczne lato to doskonała okazja, by powspominać minione wakacje i zaplanować letni wypoczynek. Na półkuli północnej lato rozpoczęło się 21 czerwca, dokładnie o godzinie 11.14, z chwilą, gdy Słońce weszło w znak Raka. Początek lata to moment przesilenia letniego, gdy Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku, po nim następuje najkrótsza noc. Z czym kojarzy nam się lato?
Zobacz więcej na temat:  wakacje lato dzieci wyjazd dla dziecka kolonie młodzież