Polskie Radio
Section05

Egipt

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Sudan Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Poznań

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Egiptu w Budapeszcie. Unijne wsparcie dla rozwoju gospodarczego Egiptu

Migracje, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje pomiędzy Unią Europejską a Egiptem były jednym z głównych tematów szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w Budapeszcie.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Ministerstwo Finansów ministerstwo klimatu grupa wyszehradzka Agnieszka Osiecka język polski olimpiada

Spotkanie przedstawicieli V4 i Egiptu dot. współpracy. Udział w nim weźmie szef polskiego rządu

Kwestia migracji, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje UE-Egipt będą wśród tematów spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, które odbędzie się we wtorek w Budapeszcie. Weźmie w nim udział także premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Piotr Müller polityka grupa wyszehradzka Unia Europejska terroryzm turystyka COVID-19 migracja

"Szekspir ukształtował ją jako femme fatale". Kim naprawdę była Kleopatra?

Kleopatra od wieków fascynuje kolejne pokolenia artystów i badaczy. Ta słynna egipska królowa jest stale obecna w narracjach historycznych oraz w kulturze popularnej. Uchodzi za jedną z najbardziej znanych kobiet antycznego świata. - Ponad 400 lat temu postać Kleopatry wykreował Szekspir, ponieważ dał jej głos - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karolina Kulpa.
Zobacz więcej na temat:  Kleopatra starożytność Katarzyna Jankowska

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja archeologia Uniwersytet Warszawski Sudan

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja NAUKA

Prof. Karol Myśliwiec: pociąga mnie chęć odkrywania rzeczy dotąd nieznanych

- Każdy zostaje archeologiem z zupełnie innego powodu. Ja podzieliłbym moich kolegów na dwie grupy. Są tacy, którzy od urodzenia marzyli o tym, by zostać egiptologiem i być następcą Schliemanna, a drugich interesowało ogromnie wiele różnych rzeczy i zorientowali się, że wszechstronnie realizować się mogą tylko w archeologii. Ja należałem do tych drugich - mówił w Dwójce prof. Karol Myśliwiec.
Zobacz więcej na temat:  archeologia