Polskie Radio
Section05

faworki

Pączek z marmoladą. "W Tłusty Czwartek staje się symbolem polskości"

Mogą być z lukrem lub cukrem pudrem, posypane kruszoną czekoladą lub wiórkami kokosowymi. Najważniejsze żeby były na stole w Tłusty Czwartek, co poza granicami Polski wcale nie jest takie oczywiste. O ile Włosi mają tradycje karnawałowych wypieków, to już w Meksyku nie ma takiego zwyczaju. Jednak tam gdzie są Polacy, tam również zawędrował polski pączek z marmoladą lub wspomnienie o nim. - W Tłusty Czwartek pączek staje się symbolem polskości - przyznaje Sabina Poulsen, Polka z Wysp Owczych.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał pączki słodkości Rzym Bolonia Włochy Wyspy Owcze Meksyk tradycja smak Małgorzata Frydrych

Czw. 7.00-10.00. Dziś bardzo tłusty "Poranek"

Tłusty czwartek, w wersji na słodko, istnieje dopiero od XVI wieku. Dawniej, Rzymianie obchodzili raz w roku tzw. tłusty dzień, w którym jadło się szczególnie mięsa, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. W ten sposób świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ale to nie koniec "tłustej kariery" pączka, bo po słoninie, mięsie czy boczku, kucharze przez wiele lat, "pakowali" mu do środka: orzeszki, migdały i inne łakocie, a na specjalne zamówienie, nawet pierścionki zaręczynowe!
Zobacz więcej na temat:  dziecko POLSKIE RADIO DZIECIOM Poranek Polskiego Radia Dzieciom RadioDzieciom słodkości

Tłusty czwartek. Pączek na szczęście?

Choć zwyczaj pochodzi z pogaństwa, znany jest w większości krajów o obrzędowości chrześcijańskiej. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i zgodnie z tradycją, wiąże się z objadaniem. Głównymi słodkimi symbolami tego dnia są pączki i faworki, a według przysłów, zjedzenie pączka gwarantuje szczęście i powodzenie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA tłusty czwartek pączki dieta jedzenie kuchnia polska tradycja