Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Jak zginął Kommodus? Na pewno nie tak, jak w filmie "Gladiator"

W obrazie Ridleya Scotta rzymski cesarz ginie w Koloseum zasłużoną śmiercią z ręki gladiatora Maximusa, którego wcześniej ograbił z sukcesji cesarskiej purpury i któremu zgładził rodzinę. Maximus też umiera, bo Kommodus przed pojedynkiem rani go śmiertelnie, by zapewnić sobie zwycięstwo. Tłum wynosi ciało gladiatora, zostawiając martwego imperatora w piasku areny. Koniec jednego z najokrutniejszych rzymskich augustów w rzeczywistości nie był tak poetycki, ale równie żałosny.
Zobacz więcej na temat:  Rzym starożytność Bartłomiej Makowski Andrzej Sowa

Abp Antoni Baraniak. Sekretarz prymasów, więzień UB, "obrońca Kościoła"

121 lat temu, 1 stycznia 1904 roku, przyszedł na świat Antoni Baraniak, jedna z najważniejszych postaci polskiego powojennego Kościoła katolickiego, arcybiskup poznański, sekretarz i osobisty kapelan prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, więzień katowni na Rakowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki Antoni Baraniak August Hlond Stefan Wyszyński PRL Bartłomiej Makowski

Noworoczne menu sprzed 600 lat i najstarsza zima. Nie ma takiego drugiego kalendarza

"Bardzo bogate godzinki księcia de Berry" to jedyna taka podróż w czasie. Poza średniowiecznym bankietem noworocznym czy najdawniejszym przedstawieniem zimy w malarstwie europejskim znajdziemy tu m.in. sceny dawnych zaręczyn czy koszenia siana pod murami Paryża. To i znacznie więcej można zobaczyć na kalendarzowych miniaturach 12 miesięcy zamieszczonych w bezcennym manuskrypcie z początku XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze SZTUKA Francja kalendarz malarstwo Niderlandy tradycja magazyn 2022/2023