Polskie Radio
Section05

informatyka

Karolina Wasielewska: bohaterki "Cyfrodziewczyn" pojawiły się pod koniec lat 50.

- W latach 50. produkcja komputerów weszła w taką fazę, że one rzeczywiście działały. Od tego momentu było wiadomo, że potrzebna jest grupa ludzi którzy będą go programować i będą wiedzieć też, jak to zrobić. Wtedy w tej grupie pojawiła się pierwsza kobieta - mówiła w Dwójce autorka książki "Cyfrodziewczyny" o pionierkach polskiej informatyki.
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka Bartosz Panek programista KSIĄŻKA

Ambitne plany Microsoftu. Gigant chce być "negatywny węglowo"

Gigant branży informatycznej Microsoft zobowiązał się do usunięcia ze środowiska całej ilości węgla (dwutlenku węgla), jaki trafił do środowiska za sprawą jego działalności od początku istnienia, czyli od 1975. W tym celu firma ma plan stania się "negatywną węglowo", tj. taką, która więcej węgla pochłania, niż emituje.
Zobacz więcej na temat:  microsoft środowisko Stany Zjednoczone dwutlenek węgla ŚWIAT

Inteligentny długopis na chorobę Parkinsona? Postęp w dziedzinie medycyny!

Gościem programu był profesor Andrzej Czyżewski - kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, który ze swoim zespołem opracował szereg multimedialnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w medycynie. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takich rozwiązań? 
Zobacz więcej na temat:  medycyna neurologia Krzysztof Michalski mózg

M. Zagórski o priorytetach: stworzenie Kodeksu cyfrowego i rozbudowa 5G

Stworzenie rodzaju "Kodeksu cyfrowego", czyli pakietu zmian w prawie, które uregulują i uporządkują kwestie informatyzacji państwa, rozwój cyfrowych usług publicznych, zamazywanie internetowych białych plam, uregulowanie mediów społecznościowych oraz rozbudowa 5G to priorytety na nową kadencję - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Zobacz więcej na temat:  Marek Zagórski technologie Ministerstwo Cyfryzacji rząd Mateusza Morawieckiego

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
Zobacz więcej na temat:  mózg gry komputerowe psychologia Krzysztof Michalski NAUKA STYL ŻYCIA