Polskie Radio
Section05

Jakub Jamrozek

Maciej Barczewski: historia o Tadeuszu Pietrzykowskim ma niebywały potencjał filmowy

- Pierwszy raz o tzw. więźniu 77 przeczytałem u Tadeusza Borowskiego. W jednym ze swoich opowiadań wspomniał o człowieku, który "boksował Niemców, jak chciał, biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu". Wydało mi się to intrygujące. Okazało się, że to Tadeusz Pietrzykowski, a jego historia jak dotąd nie została opowiedziana na srebrnym ekranie - mówił w Dwójce Maciej Barczewski, reżyser i autor scenariusza do filmu "Mistrz".
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka KULTURA film polski

Ewa Bem: muzyka jest dla mnie kołem ratunkowym

- Nigdy nie dbałam o obecność na scenie, o dobre recenzje, zawsze fundamentem była muzyka i pragnienie tworzenia jej, kreatywność, jakaś siła wewnętrzna. Wróciłam, kocham was i podziwiam, że pamiętacie o mnie. Będę śpiewała, ale w żadnym kieracie, tylko tak jak serce i dusza pozwoli - mówiła na antenie wokalistka Ewa Bem, która pojawiła się na scenie po kilkuletniej przerwie.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Bem Dwójka KULTURA

"Królewskie Arkady Sztuki". Festiwal u podnóża Zamku Królewskiego

- Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do kultury nie jest wcale tak powszechny. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim ludzi znajdujących się na dwóch biegunach, czyli starszych i młodych. Stąd różnorodny repertuar, bo poza muzyką klasyczną mamy również koncert jazzowy, spektakle plenerowe i zajęcia dla dzieci. Myślę, że bez względu na to, kto wpadnie do Ogrodów Zamkowych, każdy znajdzie coś dla siebie - mówił Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor festiwalu Królewskie Arkady Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Dwójka KULTURA

Cezary Zych: wykonawcy muzyki dawnej są jak pisarze fantasy

- Klasztor w Paradyżu to miejsce niezwykłe i bardzo tajemnicze, przez wiele lat zamknięte, od II wojny światowej mieściło się tu seminarium duchowne. W roku 2002 udało nam się przekonać ówczesnego biskupa, żeby otworzył go dla publiczności, byśmy mogli tutaj realizować nie tylko nagrania, ale żeby też można było stworzyć jakieś wydarzenie muzyczne. Tak powstał festiwal "Muzyka w Raju" - opowiadał w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka MUZYKA

Festiwal "Dwa Brzegi". "To wydarzenie nastawione na spotkanie widzów i twórców"

- Ten festiwal można nazwać intymnym. Ale bardziej jest to festiwal, gdzie szeregowi obywatele spotykają twórców kina, którzy są na wyciągnięcie ręki, są obecni na spotkaniach, ale też przechadzają się ulicami Kazimierza. To jest nie tylko uczestniczenie w projekcjach, ale też kontakt na żywo z drugim człowiekiem - mówiła w Dwójce Dominika Żukowska z działu programowego Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kazimierz Dolny kino KULTURA

Sojusz klasyki i nowoczesności - Festiwal Nova Muzyka i Architektura w Toruniu

- W niedzielę organizujemy koncert pod nazwą "Byłaś serca biciem", który będzie połączeniem najpopularniejszej muzyki polskiej lat 60., 70. i 80. z brzmieniem symfonicznym. Posłuchamy między innymi utworów Andrzeja Zauchy, Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena czy Czerwonych Gitar. Bardzo lubimy takie połączenia - mówiła w Dwójce Karolina Smolarek-Szynal, rzecznik organizatora festiwalu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka nowa Toruń muzyka dawna lata 60 lata 70 lata 80 filharmonia Dwójka

Jan Ołdakowski: my Polacy jesteśmy wspólnotą, która ma wiele szacunku dla siebie

- Zachęcamy wszystkich, żeby ten powstańczy dzień, tę niedzielę, spędzić z nami i żeby pamiętać o godzinie "W". To jest najważniejszy moment. Mam wrażenie, że Warszawa i inne miasta w Polsce, gdzie słychać syreny, pokazują wtedy swoją wyjątkowość - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Dwójka

Ewa Pietraszek: rzeka Świder to oaza przyrody [ZOBACZ RELACJĘ]

- Świder od Dłużewa do ujścia jest objęty ochroną, jako rezerwat przyrody. Dzięki temu możemy tam podziwiać różne ptaki, ale też inne zwierzęta, bo w Świdrze żyją interesujące ryby. No i mamy roślinność, która nawet dla kogoś, kto się na niej zupełnie nie zna, tworzy bardzo przyjazny klimat - mówiła w Dwójce Ewa Pietraszek - etnografka ze stowarzyszenia "Chodź nad Świder".
Zobacz więcej na temat:  rzeka Dwójka Paweł Siwek architektura KULTURA natura