Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Eugenii i Wacława Bundyków"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

Wojna w Ukrainie. Wielu Polaków ma objawy zespołu stresu pourazowego

Wojna w Ukrainie trwa już 3 lata i cały czas ma ogromny wpływ na stan emocjonalny Polaków. - Prawie 60 proc. z nas miało zespół stresu pourazowego, a przynajmniej jego pewne objawy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Rajba, psycholożka, wykładowczyni Instytutu Psychologii w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także Beata Rajba wojna na Ukrainie Ukraina zdrowie psychiczne

Modowa biografia prof. Ireny Huml. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu "Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)" odnosi się m.in. do historii ubioru w PRL-u i zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości. - Możemy zobaczyć, jak w jednostkowej biografii i w osobistej historii mody odbija się historia Polski, Warszawy, Europy - mówi w Jedynce dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawa moda ubrania Magda Mikołajczuk PRL Zobacz także

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Jak ewoluował język twórczy artystki?

Ekspozycja "Magdalena Abakanowicz. Prolog" prezentowana w Kordegardzie przywołuje pierwszą indywidualną wystawę artystki w tej samej co przed 65 laty przestrzeni. Twórcy cofają się do początku jej drogi twórczej, by spojrzeć na pierwszy świadomie zbudowany pokaz artystyczny. Fundamentem całości są malarstwo i tkanina. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Kordegarda Magdalena Abakanowicz Anna Stempniak SZTUKA

Nie Gutenberg, a chiński rzemieślnik Bi Sheng. Kto tak naprawdę wynalazł ruchomą czcionkę?

Johannes Gutenberg bywa błędnie uważany za wynalazcę ruchomej czcionki. Ponad 400 lat wcześniej, w roku 1041, na taki pomysł wpadł pewien chiński rzemieślnik, Bi Sheng. Czcionki dla pojedynczych znaków tworzył w wypalanej glinie, a następnie ciasno układał w żelaznej ramie, która tworzyła matrycę. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Johannes Gutenberg Bi Sheng Chiny NAUKA Katarzyna Kobylecka

Między wielką sztuką, a komercją. Odwieczny problem Zakopanego

Zakopane to zimowa stolica Polski, ale również jedno z najbardziej kontrowersyjnych miast. Wątpliwości i dyskusje budziło już w dwudziestoleciu międzywojennym. Miało swoich przeciwników, miało i entuzjastów. Tu, jak w soczewce skupiała i skupia się odwieczna walka pomiędzy wielką sztuką, a kiczem i komercją.  
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Zakopane Zobacz także turystyka Stanisław Ignacy Witkiewicz Kornel Makuszyński KULTURA Tatry Podhale górale

"Innego końca nie będzie". Maja Pankiewicz: film jest oparty na emocjach, uczuciach

Zwycięzca plebiscytu publiczności w kategorii "Film fabularny" 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego obraz "Innego końca nie będzie" to opowieść o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. - Ten film przynosi jakiś rodzaj oczyszczenia. Widzę reakcje ludzi po pokazach i jest to niezwykle poruszające, jak dzielą się swoimi historiami - mówi w Jedynce aktorka Maja Pankiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska film polski Agata Kulesza Barłomiej Topa

Artystki XX-lecia międzywojennego. Co miały wspólnego z Paryżem i Zakopanem?

"ODWAŻNE. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem" to wystawa zorganizowana wspólnie przez Muzeum Tatrzańskiei i Villa la Fleur - Muzeum École de Paris. - Zofia Stryjeńska, żeby studiować malarstwo, musiała przebrać się za brata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zofia Radwańska, kuratorka wydarzenia. A jakie niezwykłe historie skrywają biografie innych artystek?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Zakopane Paryż

Polskie nastolatki czują się coraz mniej szczęśliwe. Gdzie tkwią przyczyny?

Z ubiegłorocznego raportu UNICEF wynika, że stres związany ze szkołą, brak czasu na spotkania z przyjaciółmi i relacje z rodziną to główne powody, które sprawiają, że wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat spada poczucie szczęścia. - My traktujemy szczęście jako jeden z niezbędnych elementów praw dziecka - tłumaczy Jan Bratkowski z UNICEF Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Zobacz także UNICEF dzieci szczęście

Hotele. Dlaczego stają się miejscem akcji książek, filmów i seriali?

Hotele to miejsca, które na akcję swoich dzieł chętnie wybierają pisarze i scenarzyści. Zdaniem Magdy Mikołajczuk nie dzieje się to przypadkowo. - To miejsce, w którym zwykle jest wielu bohaterów. Fabuła aż skrzy się od różnorodności charakterów. W hotelach mamy dużo zakamarków, więc różne rzeczy mogą się dziać - zwraca uwagę Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Magda Mikołajczuk Zobacz także hotel