Polskie Radio
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Podsumowanie Roku Marka Hłaski. "On jest naszym emisariuszem w przyszłość"

Za nami rok Marka Hłaski - literackiego patrona roku 2024. Mija też 91. rocznica urodzin tego znakomitego pisarza i scenarzysty filmowego, nazywanego "polskim Jamesem Deanem". - W świadomości Polaków Marek Hłasko jest cały czas obecny - mówił w Dwójce Aleksander Zalewski, filmowiec i dyrektor artystyczny Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA.HŁASKO 2024.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko KULTURA Dwójka Zobacz także film polski literatura literatura polska

"Książki znaczące. Bilans idei 2024". Debata ponad podziałami

- Życie polityczne wpycha nas w ramy spolaryzowanego myślenia, które szkodzi dyskusji. Widząc więc, kto przyjął zaproszenie, cieszymy się, że przynajmniej ta pierwsza debata będzie w bardzo szerokim spektrum ideowym. Redakcje, środowiska intelektualne, które będą reprezentowane, są od lewej do prawej strony - mówił w Dwójce przed debatą online pt. "Książki znaczące. Bilans idei 2024" Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  Edwin Bendyk debata książki KULTURA Marcin Król Dwójka Fundacja im. Stefana Batorego Zobacz także

Dokąd prowadzi nas literatura?

Profesor Przemysław Czapliński - krytyk literacki i literaturoznawca z UAM w Poznaniu - to jeden z najwnikliwszych czytelników współczesnej polskiej prozy, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, autor kilkunastu ważnych książek, wśród nich - "Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996", "Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90", czy "Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje".
Zobacz więcej na temat:  literatura Przemysław Czapliński

Debata Dwójki o problemach cyfrowej ewolucji. Smartfony organizują nam czas? [WIDEO]

- Naczelny problem z technologią, który już teraz mamy jest taki, że telefon jest zabawką i zamiast dostarczać nam odpowiedzi jest pytaniem. Pytanie jakie zadajemy temu urządzeniu to: co będę dzisiaj robił? - powiedział podczas "Debaty Dwójki" dr Krzysztof Maj. Wraz z prof. Michałem Krzykawskim i Magdaleną Bigaj podzielili się wyzwaniami jakie niesie ze sobą rewolucja cyfrowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także młodzież internet cyfryzacja Krzysztof Maj Magdalena Bigaj

"Mleczarz" nareszcie po polsku! Dzięki uporowi tłumaczki

- Cztery lata chodziłam z tą książką i namawiałam wydawców. W odpowiedzi słyszałam, że absolutnie, że Booker Bookerem, ale tego nie da się czytać, że to zbyt hermetyczna, zbyt trudna literatura. Odpowiadałam, że to nie tak, żeby przeczytali to po polsku i wtedy się przekonają - mówiła w Dwójce Aga Zano, tłumaczka książki "Mleczarz" autorstwa Anny Burns.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Aga Zano nagroda Bookera KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Zobacz także powieść Anna Burns literatura

Ensemble del Passato "Lucrezia, 1623" - wirtuozowska muzyka sprzed 400 lat

Zespół Ensemble del Passato realizuje misję wyszukiwania muzycznych starodruków i rękopisów, by przywrócić je współczesnym słuchaczom w samodzielnie dokonanych aranżacjach. Owocem tej pracy jest album "Lucrezia, 1623", którym przenoszą nas w świat królów, uczt, romantycznej miłości i obłędu w klasztornych murach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA MUZYKA muzyka klasyczna Anna Budzyńska muzyka dawna Zobacz także

Noc listopadowa - zryw, który wpisał się w polską kulturę

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie wybuchło - skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy - powstanie listopadowe. Jak obraz Nocy Listopadowej utrwalany został w naszej kulturze przez literatów, ludzi teatru i muzyków? Jakie znaczenie w historii miał ten zryw i całe powstanie? O tym rozmawialiśmy w audycji "Dwójka na miejscu".
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Monika Zając historia Polski Dwójka Iwona Rusek Andrzej Chwalba Juliusz Słowacki Adam Mickiewicz Stanisław Wyspiański Fryderyk Chopin Zobacz także

Stuletnie filmy grozy nadal aktualne? "Wtedy w Europie także były burzliwe czasy"

- Publiczność boi się konkretnych rzeczy. Te lęki są zbadanei wiemy, czego np. teraz obawia się polskie społeczeństwo. Te lęki w latach 10. i 20. były trochę inne. Z drugiej strony, to bardzo burzliwe czasy w Europie - powiedział w Dwójce Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Gość opowiedział nam o Święcie Niemego Kina, które skupi się w tym roku na filmach grozy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także kino nieme horror Tomasz Kolankiewicz FILM KULTURA