Polskie Radio
Section05

komunizm

Stanisław Hejmowski - adwokat poznańskiego Czerwca '56. "Nadawał ton rozprawom"

Mecenas Stanisław Hejmowski to prawdziwa legenda adwokatury w Polsce. To on nadawał główny ton obronie w procesach po strajkach w czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Przez swoją niezłomność stał się wrogiem komunistycznych władz. Jego postać przybliżali w Dwójce dr Piotr Grzelczak, dr Marcin Jurek i dr Rafał Kościański.
Zobacz więcej na temat:  Czerwiec 1956 Stanisław Hejmowski Wacław Holewiński historia Polski Dwójka Piotr Grzelczak Marcin Jurek Rafał Kościański

Pistolet ostatniego żołnierza podziemia trafił na muzealną wystawę

Należał do ostatniego żołnierza niezłomnego, teraz trafił na muzealną wystawę. Mowa o pistolecie sierżanta Józefa Franczaka "Lalusia". Dokładnie 61 lat temu zginął on w walce z funkcjonariuszami komunistycznej bezpieki. Odnalezioną rok temu broń zaprezentowano na wystawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. To węgierski pistolet FEG 37, kalibru 7,65 milimetra.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – Kapelan "Solidarności" i Symbol Oporu

19 października 1984 roku, funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę – duszpasterza ludzi pracy i "Solidarności". Ta brutalna zbrodnia wstrząsnęła całą Polską, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi. Ksiądz Popiełuszko nie był jedynie duchownym, ale także symbolem walki o wolność, godność człowieka oraz moralną odnowę narodu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko historia Polski PRL bezpieka

Relacja płetwonurka z wyłowienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki

30 października 1984 roku w "Dzienniku Telewizyjnym" poinformowano o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Polskie Radio dotarło do nieznanej historykom i opinii publicznej relacji płetwonurka, który brał udział w poszukiwaniach księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa PRL HISTORIA

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

48 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

"Od ludzi oczekiwał człowieczeństwa". 40. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

- Ksiądz Jerzy szanował wszystkich, wierzących i niewierzących, komunistów i ateistów, bo tak głęboko postrzegał ludzi. W ludziach widział Boga i nie oczekiwał od nich wyznania wiary, tylko człowieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL historia Polski Kościół katolicki Polskie Radio 24

"Pielęgniarka nie ma prawa się bać". Zmarła Wanda Bortkiewicz, sanitariuszka oddziału "Kmicica"

"Z głębokim żalem przyjęliśmy informację, że w wieku 101 lat zmarła Wanda Bortkiewicz, sanitariuszka pierwszego partyzanckiego oddziału Armii Krajowej na Wileńszczyźnie" – napisał w mediach społecznościowych Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA historia Polski Wileńszczyzna Niemcy nazizm Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa Instytut Pamięci Narodowej

110. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Wybitny kompozytor skazany na zapomnienie

Andrzej Panufnik to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Czas jego twórczości przypadł na okres komunizmu w Polsce. Artysta nie wytrzymywał kolejnych szykan ze strony komunistów i zdecydował się na emigrację do Wielkiej Brytanii. W odwecie władze PRL zakazały grania jego muzyki i chciały skazać go na zapomnienie. Jednak jego talent i sukcesy za granicą na to nie pozwoliły.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Panufnik Monika Zając Jakub Kukla Beata Bolesławska-Lewandowska Roxanna Panufnik Łukasz Borowicz muzyka klasyczna