Polskie Radio
Section05

Kraków

Fryderyki 2025 przyznane. Oto zwycięzcy

W sobotę w Krakowie odbyła się gala wręczenia Fryderyków 2025. Coroczne nagrody dla twórców polskiej muzyki rozrywkowej zostały przyznane przez Akademię Fonograficzną. Wśród zwycięzców Fryderyków 2025 znaleźli się między innymi: Brodka, Kaśka Sochacka czy O.S.T.R. Najwięcej nagród otrzymał Krzysztof Zalewski – jego "Zgłowy" okazało się najlepszym singlem roku pop alternatywny oraz albumem roku rock&blues. Zalewski został też wyróżniony jako Artysta Roku.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Fryderyki 2025 Kaśka Sochacka Krzysztof Zalewski Quebonafide POLSKA

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia

Polacy na potęgę porzucają samochody. Niechlubny rekord w Krakowie

Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej porzuconych samochodów. - Odnoszę wrażenie, że w całej Polsce takich aut jest bardzo dużo - mówi w Polskim Radiu Kierowców Marek Anioł. Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Krakowa podkreśla, że w stolicy Małopolski tylko w poprzednim roku usunięto 1700 tego typu samochodów.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców Marcin Koczyba Marek Anioł straż miejska samochody

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Pięć lat temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita

Festiwal Klocków 2025 – kreatywna zabawa na najwyższym poziomie!

Już w dniach 29–30 marca 2025 Poznań stanie się centrum kreatywności i zabawy! Festiwal Klocków 2025 to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga fanów klocków w każdym wieku. Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco – na odwiedzających czekają imponujące makiety, interaktywne strefy oraz spotkania z mistrzami budowania. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD zabawa z dzieckiem radio dla dzieci

Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Ze zdobyciem Krakowa przez Tatarów wiąże się legenda o przerwanym hejnale. Strażnik pełniący wartę na wieży Kościoła Mariackiego miał dostrzec zbliżające się do miasta hordy. Grą na trąbce zdołał ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, ale czyn ten przypłacił życiem. Tatarska strzała przeszyła mu gardło. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś melodia hejnału urywa się niespodziewanie. Tyle legenda. Ile w niej prawdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Jan Długosz Tatarzy legendy historia Polski

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 42. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo literatura książki Warszawa Powstanie Warszawskie Kościół katolicki

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Wiedeń Berlin Paryż Wawel Polacy w Hollywood

Ewakuacja szkoły w Krakowie. Wezwano służby

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie zarządziła ewakuację całej placówki po tym, gdy z instalacji zaczął wyciekać gaz. - Decyzja była prawidłowa - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl mł. kpt. mgr Hubert Ciepły, rzecznik prasowy małopolskiej PSP. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy szybko opanowali sytuację. Nikomu nic się nie stało.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gaz straż pożarna szkoła dzieci uczniowie małopolskie