Polskie Radio
Section05

książki

Tomasz Różycki o nagrodzie Grand Continent: moja książka ukaże się w różnych językach europejskich

- Nagroda Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń, to pomysł bardzo dobry. Organizatorzy nagrody chcą wyróżnić "dużą narrację europejską". W Ameryce funkcjonuje "wielka amerykańska powieść", wydaje mi się, że jest to właśnie takie nawiązanie. Chodzi o nagrodę dla powieści europejskiej, która jest w pewnym sensie reprezentatywna dla danego czasu w Europie. Idea polega na tym, aby wyróżniona książka ukazała się w tłumaczeniach na różne języki europejskie - mówił w Dwójce Tomasz Różycki.
Zobacz więcej na temat:  literatura Tomasz Różycki PRL Dwójka Dorota Gacek

Radosław Piwowarski: umowna starość może być pasem startowym do nowego życia

Radosław Piwowarski - reżyser, scenarzysta i aktor filmowy - wydał swoją debiutancką powieść. W książce "Lekcje seksu doktora Alzheimera" twórca opowiada o miłości starego aktora celebryty i emerytowanej nauczycielki. - Stało się coś takiego, że od pięćdziesiątki, sześćdziesiątki, dopiero zaczynamy żyć. I to jest druga część tej powieści: ta umowna starość może być pasem startowym do nowego życia - mówi reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk reżyser Radosław Piwowarski literatura

Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego cz. II [POSŁUCHAJ]

Owocem literackiej mody na powieści podróżnicze w pierwszej połowie XVIII są arcydzieła światowej literatury: "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe (1719) i "Podróże Guliwera" Jonathana Swifta (1726). Wśród pionierów tego gatunku nie było co prawda naszych rodaków, ale i na tym polu lekcje zostały szybko odrobione. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" (1775) Ignacego Krasickiego z miejsca zyskały w Polsce wielką popularność, a przez kolejne pokolenia czytelników zostały uznane za część kanonu polskiego pisarstwa.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca

"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marek Hłasko

Olga Drenda o książce "Słowo humoru". "Co sprawia, że się śmiejemy - to mnie interesuje"

- Humor i komizm to dwie różne kategorie. Komizm kieruje nas w stronę literatury i teatru, zatem to materia bardziej artystyczna. To byłoby dalej od codziennego doświadczenia życia. Mnie interesowało podejście oparte nie na konwencji literackiej, ale raczej paradoksie, absurdzie. Chodziło o to, co sprawia, że się śmiejemy lub wręcz przeciwnie, umieszczenie humoru w kontekście obyczaju, normy społecznej - mówiła w Dwójce pisarka Olga Drenda o swej książce "Słowo humoru".
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka folklor humor antropologia