Polskie Radio
Section05

KULTURA

Małgorzata Imielska: robiąc filmy i spotykając się z ludźmi, przerabiam własne doświadczenia

- Tak naprawdę to, że mogę robić te filmy, spotykać się z tymi ludźmi, przyglądać się im, pozwala mi przerabiać własne doświadczenia - przyznaje Małgorzata Imielska, scenarzystka i reżyserka filmowa i teatralna, wielokrotnie nagradzana za swoją pracę podczas festiwali filmowych. Jej najnowszy film, dokument "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć", można oglądać w wersji online festiwalu Millenium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Imielska Agnieszka Szydłowska Trójka Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 FILM film dokumentalny

Fabuł nigdy dość! Szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw… Rozpoczął się Festiwal Fabuły

Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu. To wydarzenie, na którym można posłuchać dobrych opowieści oraz spotkać się z autorami i autorkami powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, a w tym roku także komiksów i utworów dramatycznych. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu czy gatunków popularnych. 
Zobacz więcej na temat:  literatura powieść KSIĄŻKA Festiwal Fabuły Poznań opowiadanie Radosław Nałęcz Trójka

Ruszyły Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Wyzwolenie" Jana Klaty... na ekranie kinowym

- Niestety nie udało się przywieźć "Wyzwolenia" do Opola. Myślę jednak, że robi on wielkie wrażenie mnogością środków wizualnych i technicznych, które zostały użyte przez Jana Klatę w tym spektaklu. Scena Teatru Wybrzeże jest w tej chwili bardzo nowoczesna i pozwala na takie realizacje. Najważniejsze natomiast i tak jest tu odczytanie trudnego tekstu Wyspiańskiego - mówiła w Dwójce Anna Wakulik z komisji kwalifikującej spektakle do konkursu "Klasyka Żywa", którego finałem są Opolskie Konfrontacje Teatralne.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Aldona Łaniewska-Wołłk Opole Opolskie Konfrontacje Teatralne Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” Teatr Wybrzeże Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Dwójka TEATR

Debata Dwójki: dezinformacja. "Nie byłoby problemu, gdyby nie odbiorcy" [WIDEO]

- Myślę, że zjawisko dezinformacji by się tak nie pleniło, gdyby ludzie mieli szczerą, głęboką motywację do poznawania prawdy. Do szukania informacji i ich weryfikowania. Może jest to też kwestia braku narzędzi, że ludzie często nie bardzo wiedzą, jak i gdzie poszukać źródeł informacji - mówił podczas "Debaty Dwójki" prof. Marek Kochan, językoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Michał Nowak Marek Kochan Katarzyna Bąkowicz Przemysław Bąbel Andrzej Krzak Dwójka socjologia psychologia

Intensywny, wspaniały czas – gitarzysta Kuba Wójcik opowiada o koncertach w Indiach i Bangladeszu

Drugi etap inicjatywy JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata", projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego patronem jest Trójka, rozpoczął się w kwietniu. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. W przedsięwzięciu bierze udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. Jednym z jej przedstawicieli jest gitarzysta i kompozytor Kuba Wójcik, który właśnie wrócił z Indii i Bangladeszu i w opowiadał o tym w rozmowie z Tomaszem Żądą.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Jazz Po Polsku MUZYKA koncerty Indie Bangladesz Piotr Damasiewicz Tomasz Żąda Trójka

Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?

Około 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej, od średniowiecza do współczesności, można będzie podziwiać w odnowionym Pałacu Krasińskich w Warszawie. Po raz pierwszy w historii turyści będą mogli zwiedzić obiekt w całości. Na ekspozycji znajdziemy m.in. zapiski sprzed tysiąca lat oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Pałac Krasińskich Biblioteka Narodowa wystawa Warszawa

Wieczna miłość i "Dracula" Francisa Forda Coppoli motywem przewodnim 22. edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Po mityczną, drapieżną, a jednocześnie pociągającą wampirzą postać sięgnęli m.in. Friedrich Wilhelm Murnau, Tod Browning, Werner Herzog oraz wielu innych uznanych reżyserów. Jednak to właśnie film "Dracula" z 1992 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli z wybitną rolą Gary’ego Oldmana i muzyką skomponowaną przez Wojciecha Kilara najbardziej zapisał się w pamięci kinomanów.
Zobacz więcej na temat:  FILM festiwal filmowy Toruń toffifest Trójka Francis Ford Coppola Drakula

Polskie Radio 24 Dawne książki kulinarne. "Po powstaniu listopadowym wszystko się zmieniło"

W Polskim Radiu 24 powrót do tematów kulinarnych. Dr Bogdan Gałązka znów opowiadał o najsłynniejszych w historii szefach kuchni i ich spuściźnie. Co można wyczytać z dawnych książek kucharskich - poza przepisami? Jak interpretować historyczne receptury i jakich trudności nastręczają - o tym w audycji "Kwadratura kultury".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska kuchnia kulinaria HISTORIA

"Moje komedie wzięły się ze strachu". Radiowe opowieści Sylwestra Chęcińskiego

- Jakbym miał ocenić, skąd są te moje komedie, to bym powiedział, że ze strachu. Z mojej obawy, że nie będą śmieszne i że ludzie ich nie zaaprobują. Jednym słowem, że z komedii zrobią się tragikomedie - powiedział w 1975 roku Sylwester Chęciński na antenie Polskiego Radia. Znakomity reżyser, twórca "Samych swoich", przyszedł na świat 21 maja 1930 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA komedia FILM kino Sylwester Chęciński reżyser odeszli 2021 PRL Wacław Kowalski Władysław Hańcza

Starość mi się udała. Bo wiem, że już nic nie muszę – mówi Anda Rottenberg

Jest postacią niezwykłą i wyjątkową dla polskiej kultury i sztuki, choć nie tylko. Niedawno skończyła 80 lat i wciąż jest niezwykle aktywna: pisze, redaguje, prowadzi audycje, ogląda, czyta, dyskutuje, bywa. W rozmowie z Michałem Nogasiem mówi o  tym, co sprawia, że dzisiaj wciąż jest tak aktywna, ale także o przeszłości i ciosach, które ją powaliły.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Anda Rottenberg przyjaźń ciekawość aktywność rozmowa Michał Nogaś Trójka

"Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie

Wojowniczki, bohaterki reportażu Małgorzaty Żerwe, dzielą różnica wieku, status społeczny i życiowe problemy. Łączy je walka o jakość życia. Dokument, który zbiera ich historie, powstał z myślą o wystawie "Śpiew nadmiaru" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. To tam, do 26 maja, można wysłuchać reportażu "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności", który zaprezentowaliśmy w kolejnej odsłonie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Anna Dudzińska reportaż kobieta Małgorzata Żerwe

Otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej. Piękno po tej stronie Alp

- Pałac najpierw był siedzibą rodu Krasińskich. Dość szybko, bo już w XVIII wieku rząd I Rzeczypospolitej kupił go na potrzeby swojej administracji. Wraz z utratą niepodległości mieściły się tam sądy, a Biblioteka Narodowa urzęduje tu od lat 50. XX wieku - mówił w Dwójce jej dyrektor, dr Tomasz Makowski, przed uroczystym otwarciem Pałacu Rzeczypospolitej na placu Krasińskich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Pałac Krasińskich Jakub Kukla Warszawa Dwójka koncert otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej Krzysztof Materna Joanna Kulig Tadeusz Woźniak Daniel Olbrychski

Urodzinowy koncert Joanny Wnuk-Nazarowej. "Jej wpływ na śląskich twórców jest szeroki"

W Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się wyjątkowy koncert urodzinowy Joanny Wnuk-Nazarowej. Jubileusz kompozytorki poprzedzi m.in. projekcja filmu dokumentalnego o tworzeniu przez niej muzyki. Dyrektor Filharmonii Śląskiej - Adam Wesołowski zdradził w Dwójce czego możemy spodziewać się na tej uroczystości i co Joanna Wnuk-Nazarowa wnosi do kultury Śląska i całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Filharmonia Śląska w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa jubileusz Jakub Kukla Adam Wesołowski MUZYKA

"Dziewczyna z walizką" na Festiwalu w Cannes. "Pomogło nam doświadczenie z poprzedniego konkursu"

Na Festiwalu w Cannes zostanie pokazany polski film "Dziewczyna z walizką". Reżyser tej produkcji, Tomasz Wilczyński, opowiedział w "Poranku Dwójki", jak wyglądała droga jego filmu do pokazu na tym festiwalu oraz co jest najważniejsze przy starcie w konkursie na nakręcenie filmu w 48 godzin.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Festiwal w Cannes film krótkometrażowy Paweł Siwek Tomasz Wilczyński FILM