Polskie Radio
Section05

KULTURA

Anna Pol: moja okładka stała się trochę symbolem książki "Chłopki"

- Autorka na początku nie była przekonana do tej okładki. W tym przypadku miałam jednak pewność, że to dobry pomysł. Na szczęście miałam po swojej stronie całe wydawnictwo, które czuło podobnie. Dziś zadowolona jest także sama autorka - mówiła w Dwójce Anna Pol o książce Joanny Kuciel-Frydryszak pt. "Chłopki", której okładkę zaprojektowała.
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Anna Pol ilustracja KSIĄŻKA literatura Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanna Kuciel-Frydryszak Dwójka

XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek

- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Balet Narodowy Krzysztof Pastor Beata Stylińska Teatr Wielki - Opera Narodowa balet Dwójka Dni Sztuki Tańca

Nowe życie dzięki transplantacji. Wystawa "Życia nigdy dość" w Białymstoku

Niezwykłe historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji. Wystawa "Życia nigdy dość" to projekt unikatowy. Jej autorami są fotograf i wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie Arkadiusz Gola oraz pisarz, reporter, laureat Nagrody Literackiej Nike Zbigniew Rokita.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa transplantacje Maria Czok fotografia Białystok zdjęcia reportaż społeczeństwo

Światowy Dzień Animacji. Jaka jest przewaga tego gatunku nad kinem aktorskim?

Film animowany bardzo często kojarzy się z produkcjami dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Adriana Prodeus wyjaśniła w Dwójce, że ten gatunek ma wyjątkową zdolność trafiania do widza dzięki zaufaniu, jakim jest obdarzany. Widzowie nie pytają, czy historia przedstawiona na ekranie jest możliwa. W animacji bowiem wszystko jest możliwe.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka animacja kino Adriana Prodeus Jakub Jamrozek FILM

"Nieustający eksperyment". 20. sezon Teatru Łaźnia Nowa

- Poprzez organizowanie wydarzeń chcieliśmy performować rzeczywistość, która otaczała nas w latach 90. XX wieku. To był nieustający eksperyment, z formą teatralną i kulturowym clubbingiem - mówił w Polskim Radiu 24 współtwórca Teatru Łaźnia Nowa Bartosz Szydłowski. - Organizowaliśmy wydarzenia na pograniczu, wyróżniała nas interdyscyplinarność - tłumaczyła Małgorzata Szydłowska. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Łaźnia Nowa TEATR Nowa Huta Kraków Polskie Radio 24

Tola Mankiewiczówna. Słynna przedwojenna śpiewaczka i gwiazda starego kina

– Ona prezentowała ujmującą, wysmukłą, pełną wdzięku i kobiecości sylwetkę. Miała subtelną urodę, pełne wyrazu oczy, a cechował ją kunszt wokalny i aktorski. Oto suma walorów, dzięki którym ta piękna, jasnowłosa śpiewaczka zdobyła sympatię publiczności i uznanie krytyków – mówił redaktor Tomasz Dąbrowski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita kabaret

Targi Książki w Krakowie: Piotr Pytlakowski z nagrodą im. Jana Długosza

Targi Książki w Krakowie to blisko pół tysiąca wystawców, prezentujących nowości wydawnicze. Czytelnicy z kolei mają niepowtarzalną okazję, by spotkać się z ulubionymi autorami. To także świetny moment, aby poznać laureata Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku został nim Piotr Pytlakowski, autor reportażu "Strefa niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek Nagroda im. Jana Długosza Piotr Pytlakowski Ryszard Nycz literatura literatura polska książki Targi Książki w Krakowie Dwójka

Tron z "Gry o tron" sprzedany. Nowe kolekcjonerstwo to zbieranie przedmiotów rzadkich

Słynny Żelazny Tron z serialu "Gra o tron" został sprzedany na aukcji za prawie 1,5 mln dolarów, czyli niemal 6 mln złotych. - Kiedyś znakiem klasy było posiadanie obrazów, teraz znakiem klasy jest posiadanie elementów innych, rzadkich, w tym gadżetów ze świata popkultury - mówi Julian Jeliński, autor profilu Brody z kosmosu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar kolekcjonowanie kolekcja gadżet gadżety Gra o tron batman serial FILM

Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?

Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Majchrowski Karol Furtak muzyka klasyczna Dwójka Fryderyk Chopin Antonin Dworak Jean Sibelius muzyka narodowa MUZYKA Aleksandra Świgut Bedrich Smetana

Fotografia kolekcjonerska coraz bardziej popularna. Jak w nią inwestować?

Aukcje fotografii kolekcjonerskiej zadomowiły się już na polskim rynku sztuki. Nabywców znajdują cenieni artyści, od klasyków przez twórców awangardowych, po współczesnych fotografów. O tym, na co zwracać uwagę przed zakupem zdjęcia w domu aukcyjnym oraz co warto wiedzieć o rynku sztuki, mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Żebrowska, koordynatorka aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej Desa Unicum. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia

Ukraina! Festiwal Filmowy po raz dziewiąty. Przed nami ostatnie dni imprezy

Jesteśmy już na półmetku 9. edycji festiwalu filmowego "Ukraina!". Wydarzenie, którego patronem jest radiowa Trójka, potrwa do 27 października. W ostatnich dniach imprezy na uczestników czekają między innymi debaty, warsztaty i  projekcje, w tym pozostałych produkcji z konkursu filmów krótkometrażowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Ukraina! Festiwal Filmowy kino festiwal filmowy