Polskie Radio
Section05
Lublin

"Lato z Radiem" w Lublinie. Marcin Wroński: fascynuje mnie tajemniczość miasta

W Lublinie się urodził, uczył i studiował. Od wczesnych lat młodzieńczych fascynował się historią i wielokulturowością miasta. Dlatego w jego kryminałach retro Lublin jest nie tylko tłem wydarzeń, ale też jednym z głównych bohaterów. Marcin Wroński był gościem cyklu "Jestem stąd", realizowanego w ramach akcji "Lato z Radiem".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Sława Bieńczycka Lublin kryminał literatura Martyna Podolska Marcin Wroński

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Solidarność, wolność i miłość w czasach przemian

– Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności – mówił Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka papież Warszawa 1987 Łódź Kraków Lublin Tarnów Szczecin Gdańsk Gdynia Częstochowa PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Andrzej Nowak

"Środki publiczne realnie zmieniają Polskę wschodnią". Soboń wskazuje na fundusze dla województwa lubelskiego

- Prze ostatnie trzy lata przekazaliśmy do województwa lubelskiego 6,5 mld zł, tylko z kilku naszych flagowych programów dotyczących wspierania przez środki publiczne - powiedział w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Jego zdaniem te środki realnie zmieniają Polskę wschodnią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Lublin Ministerstwo Finansów Artur Soboń inwestycje samorząd

Bogactwo i różnorodność. Co czeka nas podczas tegorocznego Wschodu Kultury?

Wschód Kultury to tworzony przez Narodowe Centrum Kultury cykl festiwali. Jego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W programie wakacyjne koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe w trzech miastach: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Martyna Podolska Lublin Rzeszów Białystok Festiwal Wschód Kultury

Lublin: ulicami miasta przeszedł 10. Marsz dla Życia i Rodziny. "Życie to jest najcenniejszy dar"

Ulicami Lublina - z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez aleje Racławickie, Krakowskie Przedmieście i ulicę Królewską do Archikatedry - przeszedł 10. Marsz Życia i Rodziny. Tegoroczne hasło brzmi "Dzieci przyszłością Polski". Na koniec, w świątyni została odprawiona msza święta. - To nie jest marsz przeciwko komukolwiek; to jest marsz dla dwóch najcenniejszych wartości, jakie mamy na ziemi - mówił w niedzielę metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lublin rodzina społeczeństwo Marsz dla Życia i Rodziny

Jerzy Kornowicz: festiwal KODY od 15 lat dobrze odnajduje się w nowoczesności

- W różnych przestrzeniach Lublina na festiwalu KODY przez te lata wystąpiło ponad 300 muzyków. Odbyło się kilkadziesiąt premier i wiele spotkań ludzi z różnych stron świata, które dowodzą, że tutaj tradycja łączy się ze współczesnością. To nie jest festiwal sentymentalny, jesteśmy pełni entuzjazmu dla potencjału człowieka i świata - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz Dwójka Jakub Kukla Lublin

Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami  łączący kultury, ludzi i narody

Jedna idea, trzy miasta i festiwale, 11 dni, kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe oraz ponad 100 artystów z m.in. Białorusi, Polski i Ukrainy. To wszystko wydarzy się podczas Festiwalu Wschód Kultury, który rozpocznie się 23 czerwca i potrwa aż do 27 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Białystok Lublin Rzeszów MUZYKA SZTUKA taniec Partnerstwo Wschodnie Narodowe Centrum Kultury Trójka