Polskie Radio
Section05

mózg

Dlaczego przeżywamy problemy, których tak naprawdę nie ma?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że choć 90 procent naszych "czarnych scenariuszy" nigdy się nie realizuje, nasz organizm przeżywa je tak, jakby były rzeczywistością. Dlaczego tak jest i jak to zmienić? O tym w audycji Agnieszki Furtak-Bilnik "Nie do powiedzenia", dla której punktem wyjścia była książka "Jak przyciągać dobre rzeczy" autorstwa specjalistki z zakresu psychiatrii Marian Rojas Estape.
Zobacz więcej na temat:  psychologia psychoterapia pomoc terapia Agnieszka Furtak-Bilnik Trójka stres

Neurocoach Anna Urbańska: znajomość działania mózgu pomaga w zrozumieniu drugiego człowieka

- Kiedy dziecko wychodzi na świat, zaczyna życie już ze swoim uwarunkowanym mózgiem. Czyli ze stworzoną już najsilniejsza częścią swojego mózgu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Urbańska, autorka książek i neurocoach. - Uważam, że mówienie o tym, że mózg męski czy żeński jest stworzony bardziej w określonym kierunku, to mity - dodała.
Zobacz więcej na temat:  internet kobieta mężczyzna psychologia rodzina zdrowie STYL ŻYCIA

Nauka w walce z chorobami mózgu

Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).  Ich celem jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  neurologia stwardnienie rozsiane choroba Alzheimera Krzysztof Michalski

Gimnastyka mózgu rozwija intelekt. Warto ćwiczyć!

Gimnastykę mózgu można uprawiać zawsze, nawet jadąc samochodem czy autobusem do pracy. Dla naszego mózgu można zrobić coś na kształt siłowni umysłowej, czyli trzeba czytać, rozwiązywać krzyżówki, gry logiczne, liczyć, kojarzyć pewne rzeczy. - Wydaje się, że są to rzeczy trochę bezproduktywne, ale w rzeczywistości utrzymują mózg na pełnych obrotach, co jest szczególnie ważne dla osób wchodzących w jesień życia - radzi Tomasz Rożek, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Agnieszka Kunikowska Tomasz Rożek