Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

Wśród barwnych tygrysów z Marią Prymaczenko

Maria Prymaczenko. Ukraińska artystka, była malarką, hafciarką, zajmowała się ceramiką, tworzyła ilustracje do książek dla dzieci. Obrazy Prymaczenko przedstawiają przede wszystkim niezwykłe zwierzęta na jaskrawych tłach, wśród fantazyjnej flory. Jej dorobek współtworzy dziedzictwo kulturowe Ukrainy i – coraz częściej – staje się międzynarodową kulturalną wizytówką kraju.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna sztuka ludowa Ukraina malarstwo Mariana Kril wojna na Ukrainie

Nasze niematerialne: Bziuki – wielkanocny zwyczaj dmuchania ogni w Koprzywnicy

Co kryje się pod nazwą „bziuk” niełatwo wyjaśnić. Lepiej odnieść się do czynności wykonywania bziuków, czyli bziukania właśnie. Tak zwykło się nazywać wielkanocny zwyczaj dmuchania ogni podczas procesji rezurekcyjnej w Koprzywnicy koło Sandomierza.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Wielkanoc świętokrzyskie

Polacy z Brazylii, odc. 11. José Roberto Błaszczyk cz. II

To drugie spotkanie z panem Józefem Błaszczykiem. Tym razem „dobry duch” śmiałków brazylijskiej wyprawy terenowej wspomina historię rodzinnej kapeli Błaszczyków, dzieciństwo na kolonii IV, muzyczne przemiany – czasy, w których akordeon wyparł muzykę skrzypcową i weselne obyczaje w okolicach Mallet. W opowieści naszego bohatera nie brakuje też odniesień do lokalnej magii i znachorstwa.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna

RCKL świętuje trzydziestolecie! Jak to się zaczęło?

Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało dokładnie 30 lat temu, formalizując w ten sposób zespół Redakcji Muzyki Ludowej. Oczywiście nie wydarzyłoby się to, gdyby nie Maria Baliszewska – założycielka RCKL-u. Redaktor Baliszewska pojawiła się w Polskim Radiu 1 maja 73. roku we wspomnianej Redakcji Muzyki Ludowej. Wówczas nie było tam żadnego muzykologa, był za to Marian Domański, który już po kilku tygodniach pracy Baliszewskiej jechał z nią wielkim wozem transmisyjnym na pierwsze nagrania terenowe. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna jubileusz Wielkanoc

Siuda baba, śmierguśnicy. Poniedziałek Wielkanocny na południu Polski

Te zwyczaje sięgają czasów pogańskich. Polewanie wodą na znak odrodzenia i ku płodności, odwołania do kapłanek czuwających nad ogniem w pradawnych świątyniach. W Wielkanocny Poniedziałek obrzędy przedchrześcijańskie i chrześcijańskie spotykają się, przeplatają i sprawiają wiele radości. W świątecznym wydaniu "Kiermaszu pod kogutkiem" dowiemy się, kim jest Siuda Baba i dlaczego na wilamowickim rynku co roku staje... wanna.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna Monika Gigier małopolskie Wieliczka zwyczaje Wielkanoc Wilamowice

Wielkanocne zwyczaje od Kurpiów po Śląsk

W Iłży Rezurekcję obwieszcza się zdecydowanie. Towarzyszą temu dźwięki wystrzałów petard, rac i - najważniejsze - bicie wielkiego bębna. W Obrowcu zwraca się baczną uwagę na kolor i wzór na pisance, a na Kurpiach najlepszy len wyrośnie temu, kto jako pierwszy sięgnie po wodę święconą. Z Magdaleną Tejchmą zapraszamy na świąteczną wycieczkę po Polce!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna Wielki Post Magdalena Tejchma