Polskie Radio
Section05

pismo odręczne

Typografia od kuchni. Czy można jeszcze stworzyć nowy krój pisma?

- Mody w piśmie i typografii się zmieniają, tak jak na przykład w muzyce, modzie czy każdej innej kreatywnej dziedzinie - opowiada Anna Wieluńska, typografka, projektantka krojów pisma oraz kuratorka "Typowej wystawy", na której można zapoznać się z umiejętnościami typografek i typografów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz typografia pismo Akademia Sztuk Pięknych

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja psychologia rozwój dziecka

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia zdolności średniowiecze kosmos księżyc astronautyka

Kaligrafia. Dlaczego warto spróbować swoich sił?

– Kaligrafia uczy nas pięknego pisania, ale i pokory, cierpliwości, dyscypliny a przede wszystkim daje bardzo dużo satysfakcji. Kaligrafia jest jak medytacja. Dzięki niej uspokajamy się, zapominamy o tym, co dzieje się na zewnątrz. Prawie każdy, kto brzydko pisze, może nauczyć się pięknie kaligrafować – mówiła Barbara Galińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Tomasz Miara kaligrafia smartfon klawiatura długopis

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania znów w modzie

Mimo tego, że żyjemy dziś w dobie komputerów, smartfonów i zapominamy już trochę o odręcznym piśmie, to kaligrafia wraca do łask. – Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi Katarzyna Janiszewska z fundacji "Aniołowie są wśród nas", prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka mózg STYL ŻYCIA kaligrafia papier warsztaty średniowiecze komputer rozwój

Ozdobne, ciekawie zaprojektowane, osobiste. Wysyłajmy kartki świąteczne!

Zbliża się Boże Narodzenie. Pod koniec miesiąca nasze telefony i skrzynki mailowe zapełnią się wiadomościami z życzeniami świątecznymi, często o identycznej treści. A kartki świąteczne? Jak pokazują badania Eurostatu, wysyłamy ich coraz mniej. Kto jeszcze wysyła kartki świąteczne i z jakich powodów?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Gniezno Boże Narodzenie poczta Poczta Polska święta Rafał Muniak tradycja

Klawiatura na bok. Jak pisanie odręczne wpływa na nasz mózg?

Pismo wyraża nie tylko nasze myśli i uczucia, ale zdradza też nasz charakter. Pisanie odręczne, które jeszcze kilka lat temu było naszą codzienną czynnością, dziś coraz częściej jest zastępowane przez stukanie w klawiaturę komputera czy smartfona. Warto jednak, przynajmniej od czasu do czasu, powrócić do korzystania z kartki i długopisu, ponieważ jest to doskonały trening dla naszego mózgu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Przemysław Cięgotura klawiatura komputer smartfon smartfony długopis pióro kaligrafia

Prof. Tadeusz Tomaszewski: choroba Chopina odzwierciedla się w piśmie

- Chopin bardzo dużo pisał, w związku z tym jego pismo się wyrabiało bardzo szybko. W wieku dwudziestu lat było już ukształtowane i od tego momentu można mówić o pewnych cechach identyfikacyjnych. Potem to pismo się rozwijało i ulegało przekształceniu, aż do momentu, kiedy występowały elementy degradacji pisma z powodu jego choroby - mówił w Dwójce ekspert z Katedry Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Fryderyk Chopin Jakub Kukla