Polskie Radio
Section05

poezja

"Najbardziej żal mi mojej matki". Janusz Różewicz, zamordowany poeta

Różewiczów było trzech. Tadeusz – poeta, Stanisław – reżyser oraz najstarszy z braci, Janusz, również poeta. Janusz Różewicz miał 26 lat, kiedy – jako żołnierz Armii Krajowej i konspirator – został aresztowany przez Niemców, a po brutalnym śledztwie rozstrzelany 7 listopada 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Różewicz Tadeusz Różewicz Stanisław Różewicz II wojna światowa wspomnienie literatura

Bolesław Leśmian. "Stworzył język, którym można mówić o śmierci"

W twórczości tego poety - uznawanego za najbardziej oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku - tematyka nieistnienia należała do kwestii podstawowych i zarazem najtrudniejszych. - U niego wszystko jest bytem ku śmierci - mówił w archiwalnej audycji o Bolesławie Leśmianie prof. Michał Głowiński.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Leśmian filozofia literatura śmierć Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA historia Polski

Nowy Jork, New York City - świąteczne wydanie "Trójki pod Księżycem"

Gościem świątecznego wydania "Trójki pod Księżycem" był Czesław Czapliński – fotograf, który zdobył światową sławę, tworząc w Nowym Jorku od 1979 roku. Urodził się w Łodzi. Od 44 lat pisze książki, pracuje nad albumami, wystawami swoich prac, realizuje filmy dokumentalne. Co sprawiło, że zaistniał w dziedzinie, w której nie tak łatwo jest osiągnąć sukces, i w mieście, w którym nie tak łatwo zostać dostrzeżonym, opowiedział w wydaniu audycji otwierającym świąteczny dzień, długi weekend oraz listopad.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Zbigniew Herbert Czesław Czapliński Pablopavo Paweł Sołtys Michał Żołądkowski KULTURA literatura fotografia Nowy Jork

Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator

"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dorota Gacek Dwójka literatura literatura polska KULTURA Anna Romaniuk

"Spacer po Warszawie", "Drugi pokój". Zbigniew Herbert i Polskie Radio

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika - przypadła na wtorek 29 października i stała się okazją do licznych wspomnień. Choćby o tym, że właśnie autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Magda Mikołajczuk literatura Polskie Radio

100 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg

Sto lat temu, 29 października 1924 roku, urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg, autor między innymi cykli poetyckich - "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", dramatów - "Jaskinia filozofów", zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" i tomu prozy "Król mrówek (...)". Jego książki zostały przetłumaczone na blisko 40 języków.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert literatura

Poeta o różnych obliczach. Stulecie Zbigniewa Herberta - mistrza i inspiracji

Jedni zapamiętali jego słynne wybuchy wściekłości i gniewu, do dziś nosząc w sobie urazę. Dla innych był wspaniałym kompanem i przyjacielem. Potrafił uwodzić ludzi swoją błyskotliwością, poczuciem humoru. Bywał duszą towarzystwa. Jednocześnie miewał ciężkie depresje, podczas których izolował się od ludzi. Wybitny poeta kończyłby 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zbigniew Herbert Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura literatura polska książki KULTURA

"Pan Herbert - podróżnik". W Warszawie otwarto wystawę poświęconą wybitnemu poecie

Rękopisy Zbigniewa Herberta można oglądać na zorganizowanej w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wystawie "Pan Herbert - podróżnik". - Tytuł jest aluzją do wiersza "Modlitwa Pana Cogito – podróżnika" - powiedziała PAP kuratorka wystawy i kierowniczka działu rękopisów Biblioteki Narodowej Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zbigniew Herbert Pałac Rzeczypospolitej muzeum

Maciej Kaziemierz Sarbiewski, ambasador historii Polski w Europie

Maciej Kazimierz Sarbiewski - zwany sarmackim Horacym - tworzył w epoce baroku, pisał po łacinie, jego dzieła tłumaczono na język angielski i wydawano w wysokich nakładach w Europie. Zaangażowane politycznie teksty kształtowały odbiór spraw polskich i aktualnej historii w krajach zachodnich. Filozof prof. Władysław Tatarkiewicz nazwał Sarbiewskiego "pierwszym Polakiem w dziejach estetyki". 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Maciej Kazimierz Sarbiewski Krzysztof Fordoński filozofia barok

Irena Jun: wiersz był moim towarzyszem od dziecka

- Moja matka, której wszystko zawdzięczam, była poetką z zamiłowania - pisała wiersze i mówiła wiersze. Ja też próbowałam je wymyślać, gdy miałam, zdaje się, 4 lata. "Złocisty listopadzie, co mieszkasz na złocistych liściach. Kocham Ciebie listopadzie", napisałam. Dziś zarówno mnie to rozczula, jak i rozśmiesza - mówiła w Dwójce aktorka Irena Jun.
Zobacz więcej na temat:  Monika Pilch Dwójka TEATR Irena Jun KULTURA wiersze Teatr Studio