Polskie Radio
Section05

przemoc

Oprawcy Kamilka wciąż nieosądzeni. "To trwa za długo"

Od śmierci Kamilka z Częstochowy, która poruszyła cały kraj, minęło już ponad rok. Mimo to nadal nie zakończyło się nawet śledztwo w tej sprawie. - W naszej ocenie to wszystko trwa za długo - mówił w programie "W samo południe" w radiowej Jedynce Piotr Kucharczyk, prezes Fundacji To Ja - Dziecko im. Kamilka Mrozka. Dodał, że apelował do resortu sprawiedliwości o objęcie sprawy specjalnym nadzorem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Adam Bodnar prokuratura Krajowa Rada Sądownictwa Krzysztof Grzesiowski Piotr Kucharczyk

Gwałty, narkotyki, broń. Uderzyli w gangi pseudokibiców

W akcji przeciwko gangom pseudokibiców brało udział 200 policjantów i strażników granicznych, w tym funkcjonariusze CBŚP i policyjni komandosi z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Zatrzymano i doprowadzono do zakładów karnych łącznie 23 podejrzanych - poinformowało w poniedziałek Centralne Biuro Śledcze Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska CBŚP pseudokibice narkotyki broń gwałt małopolskie podkarpackie

TYLKO U NAS Przemoc wobec kobiet. System sprzyja sprawcom

- Bagatelizowanie osoby, która przyszła z obrażeniami ciała, może się w drastycznych przypadkach skończyć nawet śmiercią - mówi nam prawniczka Feminoteki i ekspertka ds. praw człowieka Agata Bzdyń. Od momentu, gdy przerażająca relacja 19-letniej dziewczyny z Nowego Targu obiegła sieć, mijają już ponad dwa tygodnie. Jak w przypadku wielu takich spraw, po kilku dniach Internet na ten temat milknie. Ten konkretny przypadek rzuca jednak światło na o wiele głębszy problem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA atak kobieta Nowy Targ policja szpital Feminoteka gwałt sąd społeczeństwo

Zmiany w prawie - by pomóc ofiarom gwałtów. Co to oznacza dla kobiet?

W czerwcu sejm znowelizował Kodeks karny, w tym definicję zgwałcenia, która obowiązywała od 1932 roku. W Czwórce rozmawiamy o konsekwencjach aktu przemocy, jakim jest gwałt, o przeżyciach osób po takim doświadczeniu, a przede wszystkim o tym, gdzie szukać pomocy, i tłumaczymy, czym jest "zgoda". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek Kasia Dydo gwałt kobieta Maja Staśko Patrycja Wieczorkiewicz Mateusz Romanowski Aleksandra Zbieć

Światowi przywódcy potępili atak w USA. "Byłem przerażony"

"Jestem zszokowany wiadomością o ataku na prezydenta Trumpa; zdecydowanie go potępiam - tak zamach na byłego prezydenta USA skomentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. W podobnym tonie do dramatycznych wydarzeń z Butler w Pensylwanii odnieśli się inni politycy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA polityka zamach Donald Trump wybory w USA Keir Starmer Giorgia Meloni Wołodymyr Zełenski

Szokujące dane. 500 Polek rocznie ginie przez przemoc domową

Historie Aleksandry i Natalii, dwóch kobiet, które miały zginąć z rąk swoich mężów, wstrząsnęły opinią publiczną. Przemoc domowa wciąż pozostaje nierozwiązanym problemem w Polsce, a statystyki są przerażające. Co roku blisko 500 Polek traci życie na skutek przemocy domowej. Eksperci podkreślają konieczność systemowych zmian, aby zapobiegać kolejnym tragediom. - Więcej niż jedna kobieta dziennie traci życie w Polsce w związku z przemocą. To nie są odosobnione przypadki, to strukturalny problem - mówi dla polskieradio24.pl Joanna Gzyra z Feminoteki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zabójstwo kobieta policja śmierć społeczeństwo

Czym jest "przemoc położnicza" i jak się przed nią bronić?

Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy ze strony personelu medycznego. Podobne badania w Hiszpanii ujawniają, że 38,3% kobiet doświadczyło przemocy położniczej. Jak twierdzą eksperci problem jest globalny i wymaga systemowych rozwiązań. Po czym poznać przemoc położniczą i jak się przed nią bronić? o tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie poród noworodek położna

Walka z odrzuceniem wśród rówieśników. "Sytuacja tych dzieci jest trudna"

- Temat jest trudny, ale sytuacja tych dzieci jest niezwykle trudna. To są dzieci zagubione, bezradne, nie wiedzą, co począć. A bardzo często jest tak, że ta przemoc rówieśnicza nie wynika z jakichś złych intencji kolegów i koleżanek - mówi Joanna Roguska-Berdyn z wydawnictwa Pointa. Jego nakładem wydano książki opisujące sytuacje dzieci zmagających się z odrzuceniem i przemocą ze strony rówieśników. Gościni "Zagadkowej Niedzieli" prowadzi jednocześnie działania na rzecz pomocy skrzywdzonym w ten sposób najmłodszym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk społeczeństwo odrzucenie

Polskie Radio 24 Przemoc położnicza wciąż istnieje. "Zjawisko ma się dobrze"

Fundacja Rodzić po Ludzku sprzeciwia się stanowisku opublikowanemu przez trzy europejskie organizacje, które apelują, aby wyeliminować termin "przemoc położnicza" jako opis zjawiska przemocy wobec kobiet podczas porodu. - To my - kobiety, które doświadczamy bardzo trudnych sytuacji na sali porodowej, mamy prawo określać te doświadczenia i to, czym one dla nas są. A one są dla nas przemocą - także ze względu na płeć - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Pietrusiewicz, prezeska fundacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA poród położna ginekolog ciąża