Polskie Radio
Section05

rodzice

Akcja #TataTeżCzyta, czyli faceci do książek! Jak zachęcić mężczyzn do czytania?

- Trochę jest takich tatusiów, którzy czytają, i to jest świetne. Ale chcielibyśmy, żeby tych tatusiów, ale też wujków, dziadków, starszych braci, ojczymów było więcej. Badania pokazują, że mężczyźni czytają trochę mniej, mniej czytają też dzieciom - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Do częstszego sięgania po książki ma zachęcić mężczyzn kampania #TataTeżCzyta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus książki lektury literatura czytelnictwo społeczeństwo

Nowy słownik wrażliwości. Jak mówić, by nie ranić i uszanować różnorodność?

– To jak ja mam się do ciebie teraz zwracać? – pytają bezradnie rodzice dzieci, które mówią im o tym, że są niebinarne albo w tranzycji. Jakich słów, nazw i języka potrzebują osoby LBGTQ+, jak ich szukają dla samych siebie, jaką ekspresję ich tożsamość znajduje w słowach. I jak my - bliscy, znajomi i nieznajomi - możemy mówić, by z respektem, zrozumieniem i czułością reagować na to, co nas dziwi i wymyka się schematom?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby LBGTQ+ tranzycja niebinarność dziecko nastolatki młodzież rozmowa Klub Trójki Paulina Wilk Aleksandra Plewka Trójka

Program "Aktywny rodzic". "Nie każdego stać na żłobek"

- W Polsce wciąż mamy białe plamy w zakresie dostępu do żłobków, a na żłobki prywatne nie każdego rodzica stać. Dlatego 1500 zł, np. w formie dofinansowania opłaty, jest instrumentem pozwalającym umieścić dziecko w żłobku i powrócić na rynek pracy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nawiązując do programu "Aktywny rodzic".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Osiecki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Sygnały Dnia polityka rodzina Rząd Donalda Tuska dzieci wychowanie Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Kryzysy samobójcze nastolatków i odpowiedzialność dorosłych. "Trzeba zacząć od tego, by zrozumieć"

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce co najmniej 6 nastolatków podejmuje próbę samobójczą. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nie do wszystkich prób wzywani są funkcjonariusze; o niektórych wiedzą tylko najbliżsi, albo samo dziecko. Z czego wynika kryzys? I jak możemy z nim walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk młodzież zdrowie psychiczne telefon zaufania pomoc