Polskie Radio
Section05

romantyzm

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

"Czytać Mickiewicza?" Dyskusje wokół listy lektur od zawsze były gorące

Wraca rok szkolny, a z nim dla tysięcy uczniów  - obowiązek zapoznania się z lekturami szkolnymi. Ich kanon – patrząc na jego dzieje od XIX wieku – zmieniał się z natury rzeczy. Wpływ na to miał i kontekst społeczno-polityczny, i cele nauczania, i przewartościowania na giełdzie literackich sław, i po prostu napływ nowych nazwisk. Niektórzy pisarze z tych list wydają się nieusuwalni, choć nawet i oni bywali czasem przedmiotem zażartych dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne PRL szkoła literatura poezja Adam Mickiewicz

"Elsner i jego następcy". Dyrektor festiwalu: to Elsner wprowadzał do Polski muzykę na cztery ręce

- W niedzielę Książek Piano Duo wykona Rondo alla Polacca Ignacego Dobrzyńskiego. Będzie to zapowiedź płyty, która ukaże się we wrześniu dzięki współpracy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Polskiego Radia. Będzie ona zawierała utwory na cztery ręce Józefa Elsnera, który ten gatunek wprowadzał do Polski - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, dyrektor artystyczna VI Festiwalu romantycznych kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  Józef Elsner Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Ewa Siemdaj Fryderyk Chopin Łazienki Królewskie KULTURA MUZYKA Ignacy Dobrzyński Elsner i jego następcy fortepian Dwójka

Prof. Maria Janion i książki, które mogą zmienić życie

- Kiedy przyglądam się tylu swoim fascynacjom literackim, odkrywam w nich pewną prawidłowość. Podobają mi się pisarze, którzy są zajęci bardzo niebezpieczną pracą samopoznania - mówiła w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Maria Janion. Według tej wybitnej literaturoznawczyni książki były kluczem do głębszego, bardziej uważnego życia. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion literatura poezja Adam Mickiewicz

Zemsta i Krzyżacy. Ile jest Konrada von Wallenrode w Konradzie Wallenrodzie?

20 sierpnia 1393 roku zmarł wielki mistrz krzyżacki Konrad von Wallenrode. Kojarzy się on przede wszystkim z bohaterem poematu Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod". I choć wieszcz podczas pisania inspirował się życiem średniowiecznego wojownika, losy wykreowanej przez niego postaci są zupełnie zmyślone. 
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy historia Polski Adam Mickiewicz literatura Litwa średniowiecze poezja POLSKA

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 171. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz oświecenie filozofia religia Rosja Tadeusz Kościuszko wynalazcy matematyka

Deotyma. Czarodziejka-poetka w Pałacu Saskim, gwiazda dawnej Warszawy

"Po długich poszukiwaniach rodzice moi osiedli w Pałacu Saskim, który nęcił swoją świeżością", pisała w swoim pamiętniku Jadwiga Łuszczewska, XIX-wieczna pisarka znana jako Deotyma. Swoją karierę, początkowo fenomenalnej improwizatorki, zaczynała właśnie w Pałacu Saskim – to tu ściągli, nie tylko z Warszawy, ci, którzy chcieli posłuchać "młodej wieszczki".
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Warszawa literatura poezja Jadwiga Łuszczewska HISTORIA

Pustelnik, mędrzec, czytelnik. Ryszard Przybylski i świat jego książek

– Był jednym z największych współczesnych polskich humanistów, który literaturę potrafił otwierać na wszystkie wymiary: kulturowe, polityczne czy religijnie. Odkrywał przed czytelnikami nowe światy interpretacji – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki o Ryszardzie Przybylskim. W tym roku wspominamy 96. rocznicę urodzin tego wybitnego literaturoznawcy i eseisty.    
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Przybylski Maria Janion literatura teologia filozofia chrześcijaństwo poezja

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz literatura KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka kosmos radio telewizja pociągi technologie historia Polski HISTORIA proza