Polskie Radio
Section05

rozmowa

Piotr Skwieciński: mam przeczucie, że to nie był mój ostatni raz w Moskwie

- Bardzo lubiłem spacery po Moskwie. Starałem się codziennie gdzieś pójść, a w weekendy jechałem metrem gdzieś daleko i wracałem pieszo. Moskwa, odseparowana od państwa rosyjskiego, jest dla mnie czymś fascynującym - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, dziennikarz i dyplomata, który w ostatnich latach kierował Instytutem Polskim w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  polityka dyplomacja Piotr Skwieciński Dwójka Robert Mazurek

Nicholas Angelich: trzeba grać to, co się kocha

- Chopin był jednym z moich ulubionych kompozytorów, kiedy zaczynałem grać na fortepianie. Oczywiście, dla każdego pianisty i każdego muzyka, każdego, kto kocha muzykę, jego twórczość jest czymś wyjątkowym i niezwykłym - to słowa Nicholasa Angelicha z rozmowy z Różą Światczyńską w 2013 roku. Pianista zmarł 18 kwietnia 2022 roku w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Róża Światczyńska koncert Chopin i jego Europa

Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan ptaki ptaki wędrowne ornitologia ornitolog zwierzęta leśne zwierzęta przyroda zmiany klimatyczne bociany

Yekwon Sunwoo: Schuberta gram z wyjątkową przyjemnością

- Program mojego recitalu jest bardzo wymagający, także dla słuchaczy. Aby zrozumieć tę muzykę, potrzeba cierpliwości i otwartości na rozmaite emocje. To jednak utwory, które potrafią przenieść nas do innego świata. Myślę, że to ważne zwłaszcza w dzisiejszych, niespokojnych czasach - mówił w Dwójce pianista Yekwon Sunwoo, który wystąpił z recitalem podczas 26. Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Yekwon Sunwoo KULTURA Monika Zając

Wojciech Włodarczyk: Sztuka kształtuje rzeczywistość [WIDEO]

- Jedną z historii, która została zapamiętana w instytucie, była ta, kiedy podjąłem się na seminarium sztuki współczesnej przygotować tekst na temat happeningu. I to było absolutne zaskoczenie, bo nikt takimi rzeczami w tym czasie się nie interesował - mówił w Dwójce prof. Wojciech Włodarczyk, historyk sztuki, działacz społeczny, opozycjonista, polityk, a prywatnie - producent wina.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Dwójka malarstwo Akademia Sztuk Pięknych

Philippe Herreweghe: do Bacha potrzebna jest muzykalność

- W ostatnich stuleciach doszło do rozwodu pomiędzy byciem muzykiem a byciem śpiewakiem. W czasach Bacha prawie każdy instrumentalista był jednocześnie śpiewakiem, a wszyscy chłopcy z chóru przy kościele św. Tomasza w Lipsku grali na klawesynie, organach, skrzypcach. Byli wszechstronnymi muzykami, potrafili nawet komponować. To wszystko zaginęło w XIX wieku - mówił w Dwójce dyrygent, założyciel Collegium Vocale Philippe Herreweghe.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna koncert Andrzej Sułek Philippe Herreweghe KULTURA Joseph Haydn Ludwig van Beethoven

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk autyzm mózg psychologia pomoc edukacja wychowanie adhd dzieciństwo

Kilkuletni uchodźcy. Historie ukraińskich dzieci

Gośćmi "Zagadkowej niedzieli" były Alisa (12 lat) i Lukian (6 i pół roku), pochodzące z Kijowa. W związku z wojną, która od ponad dwóch tygodni trwa w ich kraju, dziewczynki przebywają obecnie w Warszawie. - Bardzo dobrze nam tutaj, ale bardzo byśmy już chciały, żeby wojna się skończyła, żebyśmy już mogły wrócić do domu - mówiły zgodnie. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie dziecko rodzice Trójka Katarzyna Stoparczyk Trójka Ukraina

Foster, Zukerman i Forsyth. Kłótnie małżeńskie na skrzypce i wiolonczelę

- Jeśli słucha się tego koncertu bardzo uważnie, zauważa się, że partia skrzypiec brzmi bardzo klasycznie, czasami niemal nawet jak Bach, natomiast partia wiolonczeli cytuje motywy z podwójnego koncertu Brahmsa - z innymi interwałami, napisane jest to naprawdę cudownie - mówiła o "Koncercie podwójnym..." Avnera Dormana wiolonczelistka Amanda Forsyth, która wraz ze skrzypkiem Pinchasem Zukermanem i Narodową Orkiestrą Polskiego Radia wystąpiła w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Łoś Aldona Łaniewska-Wołłk muzyka klasyczna muzyka współczesna skrzypce wiolonczela orkiestra koncert

Kijów – cisza przed burzą w rosyjsko-ukraińskiej wojnie?

Ukraińskie MSW podało, że w najbliższych dniach rosyjskie wojska podejmą próbę zajęcia stolicy Ukrainy – Kijowa. Przed nami prawdopodobnie kluczowy moment rosyjsko-ukraińskiej wojny. O aktualnej, mimo wszystko bardzo spokojnej sytuacji w tym mieście opowiedział w audycji "Pora na Trójkę" Jacek Łęski, wysłannik Telewizji Polskiej w Kijowie. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie Trójka Kijów TVP Piotr Firan Ukraina samoloty

Uchodźcy z Ukrainy: jak z nimi rozmawiać, jak pomóc im poradzić sobie z traumą?

Trwa bezprecedensowa akcja pomocy dla napadniętej Ukrainy i dla setek tysięcy uchodźców z tego kraju, którzy docierają do Polski. Wielu z nas nie tylko przekazuje dary, ale także przyjmuje ich pod swój dach. To nie jest łatwa decyzja, podobnie, jak nie jest łatwo rozmawiać z ludźmi, którzy nagle stracili dorobek całego życia i musieli uciekać.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie pomoc psychologia Trójka Tomasz Miara

Piotr Beczała: Verdi może być niebezpieczny dla głosu

- Rolę księcia w "Rigoletcie" śpiewam już dwadzieścia lat. To jeden z moich ostatnich spektakli w tej roli, ponieważ idę w trochę mocniejsze role tenorowe w repertuarze verdiowskim - w "Filharmonii Dwójki" (29.01) przenieśliśmy się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku, skąd nadaliśmy operę Giuseppe Verdiego pt. "Rigoletto". Jedną z głównych partii wykonał światowej sławy polski tenor Piotr Beczała, z którym w przerwie rozmawiał Konrad Handschuh.  
Zobacz więcej na temat:  Giuseppe Verdi opera Piotr Beczała metropolitan opera Nowy Jork koncert Konrad Handschuh Dwójka

Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada

Piąta fala pandemii COVID-19 za sprawą wariantu omikron zbiera swoje żniwo. To, co w tych dniach jest kluczowe, to nasza odpowiedzialność i pamiętanie o zasadzie "dystans, dezynfekcja, maseczka". Wiemy jednak, że wielu lekceważy ten wymóg. Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maski np. w środkach komunikacji miejskiej lub sklepie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział mediator Robert Boch.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka COVID-19 obostrzenia maseczka maseczki szczepionka pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce dyskusja omikron agresja

"Murale Szczecina" – historia sztuki ulicy na fotografiach

"Murale Szczecina" to album popularyzujący najciekawsze przykłady street artu na terenie tego miasta. Z zawartych w nim wywiadów, które redaktorzy Anna Ciabach i Stanisław Ruksza przeprowadzili z artystami takimi jak m.in. Lump, Kraz i Mariusz Waras, wyłania się opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad. Publikacji towarzyszy mapa, z którą łatwiej będzie odnaleźć najciekawsze przykłady szczecińskiego malarstwa ściennego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka SZTUKA miasto Szczecin graffiti album fotografia Katarzyna Cygler