Polskie Radio
Section05

rozwój dziecka

Gdy dziecko uczy się gry na instrumentach muzycznych. Rozmowa z pianistami

Nierzadko zdarza się, że naukę gry na instrumencie rozpoczynamy na początku szkoły podstawowej. Jeśli ktoś już wcześniej odkryje w sobie pasję do muzyki lub zainspiruje się np. muzycznie utalentowanym członkiem rodziny, może wtedy zechcieć pójść do szkoły muzycznej. Na początku pasja ta wymaga zaangażowania rodziców, a z czasem nawet i poświęceń ze strony osoby, która z muzyką wiąże swoją karierę zawodową. O nauce gry na instrumentach i muzyce opowiedzieli w "Strefie Rodzica" pianistki Karolina Marchlewska-Trzmiel oraz Aleksandra Kowalczyk i pianista Piotr Latoszyński.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców edukacja psychologia dziecięca

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ radio dla dzieci mowa Marcin Perfuński

"Strefa rodzica". Od kiedy zacząć edukację muzyczną dziecka?

Nasze upodobania muzyczne kształtują się od początku naszego życia i są efektem m.in. muzyki, której słuchają nasi rodzice oraz osoby z najbliższego otoczenia.  Bez względu na rodzaj muzyki, który preferujemy, korzystnie ona wpływ na nasz mózg, emocje i wyobraźnię. Co więcej, ponad 90% osób rodzi się z predyspozycjami do muzykowania, jednak brak aktywności muzycznej w domu sprawia, że zdolności te się nie rozwijają. O edukacji muzycznej dzieci opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
Zobacz więcej na temat:  dzieci psychologia dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ zdolności

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica programowanie rozwój osobisty edukacja zdolności radio dla rodziców radio dla dzieci

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca psychologia

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica zdrowie i dieta zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców edukacja radio bez reklam radio dla dzieci

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia rozwój osobisty radio bez reklam radio dla dzieci

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
Zobacz więcej na temat:  dziecko emocje rodzicielstwo radio dla rodziców radio bez reklam radio dla dzieci Strefa Rodzica

Czym są spersonalizowane opowiadania dla najmłodszych?

Podczas gdy spotkanie z książką rozwija w nas wyobraźnię i wrażliwość, wydarzenia promujące czytelnictwo, jak np. akcja Narodowego Czytania, tworzą dodatkowo atmosferę wspólnoty. Dzięki temu, że rodzajów literatury jest wiele, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie, w tym również dzieci, które dodatkowo mogą skorzystać ze słuchowisk stworzonych specjalnie dla nich. O czytelnictwie wśród najmłodszych opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Magda Kiermaszek, psycholog, polonistka oraz autorka książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytelnictwo dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci

Zdrowy sen dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Sen to nie tylko odpoczynek, w tym czasie dzieje się wiele procesów związanych zarówno z przetwarzaniem informacji, rozwojem, ale także zdrowiem fizycznym. Zdrowy sen małego dziecka - jak o niego zadbać? Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Rozszerzenie diety dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Jak i kiedy rozszerzać dietę maluszka? Co wybrać, "słoiczki" czy samodzielnie przygotowane posiłki oraz kiedy jest ten odpowiedni moment na zmianę w żywieniu dziecka? Na te, i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym podcaście Polskiego Radia Dzieciom w którym Ida Nowakowska, młoda mama rozmawia z dietetyczką, Magdaleną Czyryndą-Koledą.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Czego uczą książki detektywistyczne dla dzieci

Książki detektywistyczne niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi w różnym wieku. Oferowane są one także dla dzieci, lecz głównie dla tych, które potrafią już czytać, wyłączając przez to z grupy odbiorców maluchów. Jak się jednak okazuje, lektury z zagadkami są źródłem ważnych treści oraz mogą zainteresować nawet przedszkolaków. Doskonale o tym wie gość Strefy Rodzica, Maja Strzałkowska, autorka serii książek detektywistycznych "Julka i Szpulka".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica literatura dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci

Zabawki szkodliwe dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Kiedy udamy się do sklepu z zabawkami naszym oczom ukaże się niezwykle bogata oferta produktów odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Towarzyszą one maluchom już od pierwszych tygodni życia oraz pomagają w poznawaniu siebie i świata. Niemniej jednak, niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, dodawanych do zabawek z plastiku oraz tych robionych z tkanin. Więcej na ten temat dr Magdalena Cubała Kucharska w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci niemowlę zdrowie zdrowie dziecka

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców

Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Co drugie dziecko do szóstego roku życia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. A wiek inicjacji z roku na rok się obniża, co nie jest dobre dla użytkownika – takie wnioski płyną z raportu "Brzdąc w sieci". Gościem Piotra Firana w "Trójce do Trzeciej" była autorka badania, dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo wychowanie rodzice smartfony tablety technologie internet psychologia