Polskie Radio
Section05

sportowcy

"Brak nogi to nie powód, by nie grać w piłkę". Brązowa medalistka MŚ w amp futbolu zachęca do treningów

- To jest często największy problem rodziców. Boją się zapisać niepełnosprawne dziecko na amp futbol, bo skoro ma tylko jedną nogę, to trzeba o nią dbać, żeby nic się z nią nie działo, ale to jest właśnie świetna forma rehabilitacji i ruchu - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Alicja Sowińska, jedna z najdłużej trenujących zawodniczek, która wraz z drużyną zdobyła niedawno brązowy medal mistrzostw świata w amp futbolu!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo mama motywacja amp futbol paraolimpiada

Trening mięśni, ale i mentalny. To konieczność we współczesnym sporcie

Oprócz przeciwników sportowcy muszą zmierzyć się z presją, kruchą pewnością siebie i buzującymi emocjami. Zdrowie mentalne to boiskowy fundament każdego zawodnika, ale również podstawa życia każdego z nas. Psycholog sportu Mateusz Brela opowiedział, jak zachować spokojną głowę na co dzień.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne emocje aktywność fizyczna psychologia psychoterapia Karina Terzoni Mateusz Brela

Gdynia gości polonijnych sportowców. Ruszył Międzynarodowy Polonijny Turniej Tenisa Ziemnego

Polonijni zawodnicy z siedmiu krajów przyjechali do Gdyni na czwarty już Międzynarodowy Polonijny Turniej Tenisa Ziemnego. Ponad 60. tenisistów zmierzy się na kortach Arki Gdynia - już dziś pierwsze mecze. Organizatorami turnieju są Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Polski Komitet Olimpijski oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte. 
Zobacz więcej na temat:  Gdynia Polonia Polacy za granicą Tenis Wilno

Dramatyczne mecze polskich tenisistów na US Open

- Aby dobrze zgrać w wielkoszlemowym turnieju, potrzebne jest doświadczenie z innych zawodów, tego się nie można nauczyć na treningach. Ale wiele zależy od postawy zawodnika, czasem pewien luz, zwłaszcza u debiutantów daje możliwość pokazania się od lepszej strony - mówiła Katarzyna Nowak, pierwsza polska olimpijka, pierwsza Polka w pięćdziesiątce rankingu światowego WTA, w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 igrzyska olimpijskie WTA Maria Furdyna us open Tenis

Pismo PKOI do ministerstwa. Prezes związku potwierdza

Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, mówił, że o godz. 14 zostanie opublikowane pismo prezesa PKOl do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zapowiedział, że po publikacji pisma będzie wiadomo, czy je podpisał. - Dowiecie się państwo. Na pewno będzie publikacja tego pisma - mówił na antenie radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Surówka Polski Komitet Olimpijski Sławomir Nitras ministerstwo sportu

Paryż 1924 kontra Paryż 2024. Czym obecne igrzyska olimpijskie różnią się od tych sprzed stu lat?

W początkach nowożytnej olimpiady zasady organizacji igrzysk były nieco inne niż dzisiaj. Inna była również rzeczywistość społeczna i polityczna. Porównanie igrzysk w Paryżu z 1924 i 2024 roku pokazuje, jak w ciągu stu lat zmienił się nie tylko sport, lecz także cały świat.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada Paryż 2024 Paryż igrzyska olimpijskie igrzyska kultura masowa HISTORIA

Igrzyska w Paryżu. Historyk sportu przypomina osiągnięcia Polaków

- W roku 1924, czyli dokładnie 100 lat temu, odbyły się w Paryżu igrzyska olimpijskie (IO), podczas których po raz pierwszy w historii pojawili się polscy sportowcy, pod biało-czerwoną flagą - powiedział dr hab. Robert Gawkowski, historyk sportu z UW oraz Muzeum Turystyki i Sportu, w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski igrzyska olimpijskie społeczeństwo Paryż 2024 Polskie Radio 24 POLSKA

Czy potrzebny nam sport gdy jesteśmy zmęczeni? "Rodzinny WF" w Polskim Radiu Dzieciom

Często, gdy jesteśmy przemęczeni i zniechęceni, zastanawiamy się, czy musimy się ruszać? Czy nie lepiej byłoby usiąść, położyć się, odpocząć, obejrzeć interesujący program w telewizji? Czy potrzebny nam jest ruch? A jeśli tak, to czy każdemu z nas i w jakim zakresie. Dowiedzieliśmy się tego w audycji "Rodzinny WF". Gościem Zbyszka Kozłowskiego był Grzegorz Łuczyna z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka Rodzinny W-F radio dla dzieci czas wolny Zbigniew Kozłowski bieganie

Naukowcy, lekarze, sportowcy, literaci. Ofiary zbrodni katyńskiej

- Mimo koszmaru niewoli mogłem w obozie spotkać fantastycznych rodaków. Był tu kwiat inteligencji polskiej, ludzie wszystkich możliwych profesji i zamiłowań – wspominał przed radiowym mikrofonem ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec obozu w Kozielsku, jeden z nielicznych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Starobielsk Kozielsk Zdzisław Peszkowski Józef Czapski lekarz literatura