Polskie Radio
Section05

sportowcy

Paryż 1924 kontra Paryż 2024. Czym obecne igrzyska olimpijskie różnią się od tych sprzed stu lat?

W początkach nowożytnej olimpiady zasady organizacji igrzysk były nieco inne niż dzisiaj. Inna była również rzeczywistość społeczna i polityczna. Porównanie igrzysk w Paryżu z 1924 i 2024 roku pokazuje, jak w ciągu stu lat zmienił się nie tylko sport, lecz także cały świat.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada Paryż 2024 Paryż igrzyska olimpijskie igrzyska kultura masowa HISTORIA

Igrzyska w Paryżu. Historyk sportu przypomina osiągnięcia Polaków

- W roku 1924, czyli dokładnie 100 lat temu, odbyły się w Paryżu igrzyska olimpijskie (IO), podczas których po raz pierwszy w historii pojawili się polscy sportowcy, pod biało-czerwoną flagą - powiedział dr hab. Robert Gawkowski, historyk sportu z UW oraz Muzeum Turystyki i Sportu, w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski igrzyska olimpijskie społeczeństwo Paryż 2024 Polskie Radio 24 POLSKA

Czy potrzebny nam sport gdy jesteśmy zmęczeni? "Rodzinny WF" w Polskim Radiu Dzieciom

Często, gdy jesteśmy przemęczeni i zniechęceni, zastanawiamy się, czy musimy się ruszać? Czy nie lepiej byłoby usiąść, położyć się, odpocząć, obejrzeć interesujący program w telewizji? Czy potrzebny nam jest ruch? A jeśli tak, to czy każdemu z nas i w jakim zakresie. Dowiedzieliśmy się tego w audycji "Rodzinny WF". Gościem Zbyszka Kozłowskiego był Grzegorz Łuczyna z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka Rodzinny W-F radio dla dzieci czas wolny Zbigniew Kozłowski bieganie

Naukowcy, lekarze, sportowcy, literaci. Ofiary zbrodni katyńskiej

- Mimo koszmaru niewoli mogłem w obozie spotkać fantastycznych rodaków. Był tu kwiat inteligencji polskiej, ludzie wszystkich możliwych profesji i zamiłowań – wspominał przed radiowym mikrofonem ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec obozu w Kozielsku, jeden z nielicznych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Starobielsk Kozielsk Zdzisław Peszkowski Józef Czapski lekarz literatura

Sportowe historie – Irena Szewińska

Irena Szewińska to trwała legenda nie tylko polskiej lekkoatletyki. Jakie były jej pierwsze kroki w sporcie? Jak trenowała? Jak przeżywała występy olimpijskie? W tym odcinku „Sportowych historii” wysłuchamy wypowiedzi Ireny Szewińskiej zarejestrowanych w różnych okresach jej życia i sportowej kariery, poznamy też przepis najlepszej sportsmenki świata sprzed lat na bycie w dobrej kondycji fizycznej.  
Zobacz więcej na temat:  Irena Szewińska

Sportowe historie – Halina Konopacka

W drugim odcinku z serii „Sportowe historie” zapraszamy na spotkanie z Haliną Konopacką, złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w roku 1928 w rzucie dyskiem, zdobywczynią pierwszego złotego medalu olimpijskiego w historii Polski. Dzięki unikatowym nagraniom zachowanym w Archiwum Polskiego Radia poznamy „Złotą Halinę” jako sportsmenkę o fascynującej osobowości, realizującą się w wielu – nie tylko sportowych – obszarach aktywności twórczej.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka

Sportowe historie – Stanisława Walasiewicz

Historia Polski jest także pisana sportem; czas więc na „Sportowe historie” – nową serię podcastów Archiwum Polskiego Radia, w której powrócimy do radiowych spotkań sprzed lat z wybitnymi reprezentantami dyscyplin olimpijskich w kraju. W pierwszym odcinku serii zapraszamy na spotkanie ze Stanisławą Walasiewicz, zdobywczynią między innymi złotego medalu w biegu na 100 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1930 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski