Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce monarchia demokracja konstytucja konstytucja 3 maja II RP PRL transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne

Poznań Katharsis Festival - jakie były początki polskiego państwa?

- Program tegorocznego Poznań Katharsis Festival jest bardzo bogaty i obfituje w wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie "Pieśń o Rolandzie", epicki seans w nowym przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również pierwszy koncert festiwalu "Śpiew templariuszy", sięgnięcie do jednego z najbardziej ikonicznych tematów średniowiecza - mówili w Dwójce Jan Kiernicki i Jan Billert.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Poznań Chrzest Polski

Rogier van der Weyden - "Zdjęcie z krzyża". Przejmujący obraz pasyjny

To było prestiżowe zamówienie - wielką tablicę z przedstawieniem zdjęcia z krzyża zamówiło u Rogiera van der Weydena bractwo cechu kuszników z Leuven (Lowanium), które obrało za swą patronkę Matkę Boską Bolesną. Malowane retabulum zastąpiło stary, konsekrowany w 1364 roku, posąg Marii Bolesnej w kaplicy kuszników Onze-Lieve-Vrouwe-van-Ginterbuiten.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo religia dzieła sztuki

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST geografia mapy starożytność matematyka Grecja Egipt

"Udało nam się stworzyć wielkie państwo w Europie i osiągnąć rangę mocarstwa". Historyk o znaczeniu bitwy pod Grunwaldem

- Słusznie szczycimy się osiągnieciami króla Kazimierza Wielkiego jako fundatora państwa polskiego. To państwo miało jednak bardzo skromne rozmiary terytorialne i na pewno nie było mocarstwem. Polska jagiellońska była mocarstwem, dziedzictwo jagiellońskie ma swoje podstawy w zwycięstwie pod Grunwaldem - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło Grunwald Rzeczpospolita POLSKA