Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Wcale nie nocna "Straż nocna" Rembrandta

Namalowana w 1642 roku "Straż nocna" Rembrandta jest nie tylko perłą amsterdamskiego Rijksmuseum, ale także jednym z najlepiej znanych obrazów na świecie. Do tego stopnia, że stała się elementem pop kultury. Świadczą o tym między innymi liczne "strażonocne" memy, ale nie tylko. Jarosław Jarry Jaworski, w tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu, zajął się arcydziełem Rembrandta.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

"Czy złożyłabyś tu jaja?". Wystawa, która przyszła do MSN z miejskiego mokradła

- Gdy 5 lat temu po raz pierwszy zagłębiłyśmy się w niesamowitą przestrzeń Zakola Wawerskiego, nie sądziłyśmy, że zostaniemy tam na tak długo - mówiła Olga Roszkowska z grupy ZAKOLE, która przygotowała wystawę "Czy złożyłabyś tu jaja? Nawiedzone krajobrazy miejskiego mokradła". Otwarcie 7 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej mokradła Dwójka Katarzyna Sanocka KULTURA wystawa Zobacz także Wawer

Miejsce, które przyciąga wszystkich. Maja Kleczewska o nowej wizji Teatru Powszechnego

Reżyserka Maja Kleczewska została nową dyrektorką Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Stanowisko obejmie we wrześniu tego roku, na pięć sezonów artystycznych. Jaką wizję zamierza realizować? Czym zaskoczy odbiorców we wprowadzonym przez siebie programie artystycznym? 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kleczewska Monika Zając Teatr Powszechny w Warszawie Dwójka TEATR KULTURA Zobacz także

"Skarby kultury polskiej". Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych

Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych Szymona Zakrzewskiego w Miejscu Projektów Zachęty to wystawa polskich projektów skierowanych nie do zamożnych mieszkańców kraju, a środowisk, które nie mogły pozwolić sobie na drogie zakupy. Czyli do mieszkańców gdyńskich dzielnic biedy, kobiet, które wyemigrowały ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy w dwudziestoleciu międzywojennym oraz osób mieszkających w sąsiedztwie nowohuckiego kombinatu w okresie PRL. Po wystawie oprowadził nas autor.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Zakrzewski Anna Stempniak Zobacz także

Peter Hujar i David Wojnarowicz. Queer, rewolucja i Nowy Jork

- Peter Hujar pochodził z bardzo przemocowego domu. Z kolei ojciec Davida Wojnarowicza był polskim marynarzem, który specjalnie nie zajmował się swoją rodziną. Wojnarowicz wyniósł więc z domu młodzieńczą traumę i poczucie odtrącenia czy po prostu zaniedbania. Myślę, że Hujar mu to w pewnym sensie wynagrodził - mówiła w Dwójce prof. Joanna Krakowska, autorka książki "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska Muzeum Sztuki Nowoczesnej David Wojnarowicz Peter Hujar Dwójka KULTURA Zobacz także fotografia queer

Nowa atrakcja turystyczna w czeskiej Pradze - Muzeum Alfonsa Muchy

Fotografie, szkice, plakaty - łącznie 150 eksponatów trafiło do Muzeum Alfonsa Muchy w Pradze. Wszystkie pochodzą z kolekcji należącej do potomków mistrza secesji. Wystawa, zorganizowana w barokowym pałacu Savarin, w ścisłym centrum stolicy Czech, zostanie otwarta pod koniec lutego, ale już teraz placówkę odwiedził korespondent Polskiego Radia, Wojciech Stobba.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Czechy malarstwo grafika belle epoque Alfons Mucha