Polskie Radio
Section05

wieś

Małymi słowami o dużych rzeczach. „Porządki” Maniuchy Bikont

Dni, gdy nam się zwyczajnie nie chce. Trudne wspomnienia. Złożone, czasem sprzeczne ze sobą emocje. Walka o wolność we własnej głowie. Między innymi te wątki bierze na warsztat wokalistka, instrumentalistka, autorka piosenek i kompozytorka oraz badaczka muzyki wiejskiej Maniucha Bikont na płycie „Porządki”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music folk Hanna Szczęśniak tradycja muzyka ludowa zabawa Maniucha Bikont kobieta feminizm

Wyrok za smród na wsi. "Rażąca niesprawiedliwość"

- Sporo ludzi z dużych miast przeprowadza się na wieś, traktując ją jako swego rodzaju rezerwat przyrodniczy, krajobraz chroniony, gdzie czeka ich przyrodniczy raj, a nie miejsce produkcji. W tej produkcji są hałasy i zapachy. Tak na wsi po prostu jest - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia marszałek senior Sejmu X kadencji Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA sądownictwo społeczeństwo Marek Sawicki Karol Surówka rolnictwo

Żywiołowy kronikarz wiejskiego życia. Ponad 100 obrazów i rysunków Józefa Chełmońskiego

Z jednej strony żywiołowy kronikarz wiejskiego życia, z drugiej - religijny samotnik, zatrzymujący na obrazach chwile i dziką przyrodę. Józef Chełmoński uchodzi za jednego z twórców naszej ikonosfery i malarza, którego oczyma możemy oglądać polski pejzaż. Z czego zasłynął artysta?  
Zobacz więcej na temat:  Józef Chełmoński wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Aleksandra Łapkiewicz Dwójka malarstwo malarstwo polskie chłopi SZTUKA

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. "Jakby ktoś na chwilę wyszedł z domu"

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbywa się jedna z kończących sezon imprez plenerowych, która gromadzi bardzo wielu turystów - Wykopki. Uczestnicy chcą przyjrzeć się zwyczajom i obrzędom, które były typowe dla wsi z przełomu XIX i XX wieku. W Polskim Radiu 24 o tym, jak wygląda życie muzeum, rozmawiały: Agnieszka Korolczuk i Justyna Cieszyńska z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA skansen chłopi

Murale na stodołach, mostach i elewacjach. "Upamiętniam postacie ważne dla lokalnych społeczności"

Arkadiusz Andrejkow od siedmiu lat realizuje "Cichy memoriał" - inspirując się archiwalną fotografią portretową, tworzy murale, określane czasem jako "deskale", na nietypowych podłożach - wiejskich chatach, stodołach i szopach. - Maluję i upamiętniam osoby, o których nikt szerzej nie słyszał. Nie znajdziemy ich w żadnych podręcznikach - przyznał artysta w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek mural Arkadiusz Andrejkow

Wątpliwy "czar pegeeru". Czy coś z niego pozostało, a jeśli tak, to co?

"Czar pegeeru" to archiwalny reportaż Krystyny Usarek, nagrany na Dolnym Śląsku dokładnie 60 lat temu, w roku 1964. Już wtedy państwowe gospodarstwa rolne, które po II wojnie światowej zmieniły krajobraz polskiej wsi, były owiane złą sławą. Postrzegano je jako skupiska osób mało zaradnych, źle wykształconych, nastawionych na czerpanie profitów, a nie na ciężką pracę, ludzi przepijających wypłatę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka PGR PRL Małgorzata Tkacz-Janik Bartosz Panek Krystyna Usarek rolnictwo reportaż

"Moja przystań". Reportaż Moniki Chrobak w Jedynce

To opowieść o powrocie do źródeł i korzeni. Bohaterką jest Łemkini Grażyna Betlej-Furman. Jako jedyna osoba z tej społeczności mieszka w Ropkach w Beskidzie Niskim, czyli na rdzennych ziemiach jej przodków, którzy zostali przesiedleni na Ukrainę lub Ziemie Odzyskane w ramach powojennej akcji Wisła. W Jedynce wyemitowaliśmy reportaż "Moja przystań" Moniki Chrobak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Monika Chrobak beskidy pr poleca Łemkowie