Polskie Radio
Section05
wieś

"Moja przystań". Reportaż Moniki Chrobak w Jedynce

To opowieść o powrocie do źródeł i korzeni. Bohaterką jest Łemkini Grażyna Betlej-Furman. Jako jedyna osoba z tej społeczności mieszka w Ropkach w Beskidzie Niskim, czyli na rdzennych ziemiach jej przodków, którzy zostali przesiedleni na Ukrainę lub Ziemie Odzyskane w ramach powojennej akcji Wisła. W Jedynce wyemitowaliśmy reportaż "Moja przystań" Moniki Chrobak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Monika Chrobak beskidy pr poleca Łemkowie

Konkurs "Klasyka Żywa" rozstrzygnięty. "Chłopi" i "Wyzwolenie" z nagrodami głównymi

Znamy rozstrzygnięcia finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród: dla twórców "Wyzwolenia" w reżyserii Jana Klaty i dla twórców "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Konfrontacje Teatralne chłopi Władysław Reymont równouprawnienie wykluczenie społeczne Remigiusz Brzyk

Wiesław Myśliwski. "Literatura broni nas przed bezsensem świata"

– Opowiadając, konstruujemy nasze życie. Układamy je w jakąś logiczną całość. Literatura jest próbą formowania życia w coś, co ma swoją harmonię i swój sens – mówił Wiesław Myśliwski na antenie Polskiego Radia. Znakomity pisarz, autor m.in. takich powieści, jak "Kamień na kamieniu" i "Widnokrąg", kończy 25 marca 2024 roku dziewięćdziesiąt dwa lata!
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura wspomnienie kultura ludowa chłopi filozofia

Gaik? Latko? Palma? Poznajemy wielkanocne zwyczaje

W „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Józef, czyli przesilenie

Jest w tym imieniu coś zdecydowanego, ciężkawego, co pozwala wyobrazić sobie jego właściciela jako wysokiego, dobrze zbudowanego mężczyznę. Poważnego, może nawet o surowym usposobieniu. Józio natomiast od razu przywołuje na myśl ciepło, serdeczność, coś miłego. I dziecięcego, jak w zdrobnieniach: Józik, Józefek, Józio. Jest też Ziutek i Józef, formy pośrednie, do których nie przyklejają się żadne konkretne wyobrażenia czy emocje.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Ewa Grochowska

Mateusz Dobrowolski. Tańczący z bębnami.

Mateusz Dobrowolski – człowiek-orkiestra. Muzykant (Hajda Banda / Гайда Банда), nauczyciel gry na bębnie obręczowym, (między)kulturowy aktywista, dziennikarz. Tańczący z bębnami. Człowiek, dzięki któremu wiele osób poznało piękno, dość niepozornego, instrumentu – „bębenka” czy też polskiego bębna obręczowego. We wtorkowym magazynie Źródła będzie gościem Marii Baliszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Mateusz Dobrowolski