Polskie Radio
Section05

wystawa

Kibicowskie graffiti w Łodzi: malowane, zamalowywane, przemalowywane i fotografowane

Łódź zdominowały graffiti malowane przez kibiców dwóch wrogich sobie piłkarskich drużyn: RTS i ŁKS. Malarz Piotr Stachlewski sięgnął po aparat fotograficzny i przez wiele lat konsekwentnie rejestrował widoki Łodzi, w których dominują te graffiti. Są zamalowywane, zmieniane, przemalowywane, tworząc swoisty palimpsest miejski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia Łódź Widzew Łódź łks łódź graffiti galeria Tomasz Miara Trójka

Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich

Pablo Picasso, Andy Warhol i Salvador Dali to wyjątkowi artyści sztuki współczesnej, których dzieła można podziwiać w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Na wystawie znajdziemy również dzieła innych twórców tego okresu, w tym Banksy'ego. Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów rodziny Lubomirskich, ekspozycja jest z kolei elementem obchodów rocznicy lokacji Rzeszowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rzeszów Tomasz Miara Salvador Dali Pablo Picasso Andy Warhol sztuka współczesna KULTURA

150 lat impresjonizmu: wielka wystawa malarstwa w paryskim Musée d'Orsay już od marca

Musée d'Orsay w Paryżu słynie z największej kolekcji dzieł impresjonistów. Nic więc dziwnego, że właśnie ten kierunek malarstwa cieszy się tu największą estymą. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do wielkiej rocznicowej wystawy "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu". Zapowiada się wielkie wydarzenie związane ze 150-leciem impresjonizmu. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo impresjonizm Paryż Musée d'Orsay SZTUKA Tomasz Miara Trójka

Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach

Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Muzeum Narodowe w Poznaniu KULTURA zabytki renesans średniowiecze Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka

"Powiadacze". Wystawa-interwencja w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Co łączy sztukę współczesną z obiektami średniowiecznymi? Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Sztuki Średniowiecznej prezentowane są "zanurzone w teraźniejszości" prace artystek i artystów, które wchodzą w dialog ze sztuką średniowieczną i sakralną.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Poznaniu Kasia Dydo Kuba Piątkowski

Biennale w Wenecji. "Jestem całkowicie gotowa do realizacji tego projektu"

- Byłaby to ogromna szkoda dla Polski nie realizować żadnego projektu. Takie rzeczy dzieją się w radykalnych sytuacjach. Dwa lata temu np. kuratorzy Pawilonu Rosyjskiego w Wenecji, ze względu na inwazję ich kraju na Ukrainę zdecydowali, że w takich warunkach sztuka nie może być pokazywana, bo może być użyta jako dodatkowy oręż. Mój projekt jest orężem w tej walce obronnej - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II".
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Wenecja Biennale w Wenecji Dwójka KULTURA Paweł Siwek sztuka współczesna Marta Czyż

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Paweł Siwek cyfryzacja archiwum fotografia aplikacje mobilne muzeum Wrocław

Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Paweł Siwek Andrzej Betlej Zamek Królewski KULTURA Dwójka Kraków

Kolejna edycja programu Project Room, czyli jak CSW Zamek Ujazdowski wspiera młodych artystów

Project Room to program promocji młodych twórców, który powstał w 2012 roku, w którego ramach dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce – CSW Zamek Ujazdowski. W ramach tegorocznej, 12 już edycji, swoją wystawę pt. "Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam" będzie miał Jakub Matusewicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA CSW Zamek Ujazdowski Tomasz Miara Trójka