Polskie Radio
Section05

wystawa

AI wygenerowała głos uczestniczki powstania w getcie. Dzięki temu możemy wysłuchać jej wspomnień

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum POLIN to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się w miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA muzeum żydów polskich POLIN historia Polski powstanie w getcie sztuczna inteligencja Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska Trójka

Prawie 230 szopek krakowskich na wystawie w Pałacu Krzysztofory

- Rozwijająca się w Krakowie szopka pozyskała przez wieki elementy, których nie ma nigdzie indziej. Są to elementy architektury Krakowa wokół sceny Bożego Narodzenia. Po wpisie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO definicja ta została jeszcze bardziej doprecyzowana - mówiła w Dwójce Małgorzata Niechaj, kierowniczka Działu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  szopki krakowskie Kraków Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA Muzeum Krakowa konkurs

Nowy Jork, Warszawa, Paryż, Gdynia, Florencja… Oblicza miast w obiektywie Dariusza Jasaka

Dotychczas autorskie wystawy zdjęć Dariusza Jasaka odbywały się za granicą. Jego fotografie pokazujące Amsterdam, Paryż, Meksyk czy jezioro Como trafiły m.in. do albumów renomowanego Wydawnictwa Assouline. Z kolei cykl zdjęć o Katowicach, Wrocławiu i Gdyni publikowany był także w Vanity Fair France, Broad Magazine, Elle Man Poland i innych magazynach. Pierwsza autorska wystawa zdjęć Dariusza Jasaka w Polsce zostanie otwarta w warszawskim wieżowcu HOP w piątek 15 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia Warszawa Nowy Jork Florencja Trójka

Jacek Malczewski i jego "Wizja Ezechiela" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

- Malczewski swój cykl zaczyna w 1914 roku. Wtedy zrodziła się w nim nadzieja, że zamęt wojenny przyniesie Polsce odrodzenie. Ta myśl polityczna kształtowała się w Polsce pod zaborami już od dawna. Według późniejszych danych tych obrazów powstało dziewięć, mnie udało się zidentyfikować siedem. Ostatnie prace powstały już po odzyskaniu niepodległości - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Michał Haake.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Jacek Malczewski muzeum Warszawa Michał Nowak Dwójka

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Kurator wystawy: wpadliśmy na karkołomny pomysł

Wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" od środy (5.12) można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. - Monograficznych wystaw poświęconych Jerzemu Nowosielskiego było w tym roku już kilka. My natomiast postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska, współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski Zamek Królewski Paweł Siwek Dwójka rocznica Wojciech Fangor KULTURA SZTUKA

"Paszporty życia". W Berlinie otwarto wystawę o Grupie Ładosia

W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego została otwarta w poniedziałek wystawa "Paszporty życia”, prezentująca historię Grupy Ładosia, która ratowała Żydów od Zagłady. - Bohaterstwo i miłosierdzie okazane przez polskich dyplomatów w tamtych nieludzkich czasach zasługuje na naszą stałą atencję - powiedział podczas otwarcia ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Instytut Pileckiego Berlin ŚWIAT Europa

Korzenie tożsamości dzisiejszych Dolnoślązaków: wystawa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"

We wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia Najnowsza otwarto wystawę "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych". Przybliża ona różnorodne wymiary tego, co składa się na unikatowe – materialne i niematerialne – dziedzictwa terenów przyłączonych do Polski w wyniku II wojny światowej, które doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Wrocław Dolny Śląsk tożsamość Tomasz Miara Trójka

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk malarstwo Jakub Kukla Dwójka KULTURA SZTUKA