Polskie Radio
Section05
zapowiedzi artykuły trójka

Raport o stratach wojennych Polski. Przydacz: prawda nie może być zamglona

– Mijają kolejne lata, kolejne pokolenia i myślę, że teraz sytuacja na Ukrainie – przypomnienie, że bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze, że agresor powinien zostać nazwany agresorem, a straty stratami – to odpowiedni moment, by taką tematykę podnieść – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany o polski raport nt. strat wojennych. – Nie możemy pozwolić na to, by ta prawda została zamglona, a kat z ofiarą wymieszany pomiędzy ideologicznymi dyskusjami – podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reparacje wojenne MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz Beata Michniewicz II wojna światowa relacje polsko-niemieckie historia Polski Bez Przedawnienia

"Stocznia – Sierpień – 42 lata później". Reportaż Barbary Marcinik [POSŁUCHAJ]

W Sali BHP przygotowywana jest wystawa artysty, fotografującego Stocznię Gdańską oraz tereny postoczniowe od końca lat 90. XX wieku, ale także bohaterów wydarzeń, które doprowadziły do powstania Solidarności – 44-latka Michała Szlagi. Tytuł ekspozycji: "Stocznia. Dokument utraty".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Stocznia Gdańska porozumienia sierpniowe Trójka Anna Walentynowicz

"Ballady i romanse" bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się już w najbliższą sobotę, 3 września. Tym razem jak Polska długa i szeroka, ale także poza granicami kraju, będziemy czytać "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Akcji patronuje i oczywiście uczestniczyć w niej będzie para prezydencka, a włączają się w nią zarówno profesjonalni aktorzy, jak i amatorzy i zwykli ludzie. Tak stanie się w podwarszawskim Józefowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Adam Mickiewicz Katarzyna Cygler Trójka

Na czym polega fenomen polskiej siatkówki? Siatkarskie emocje w Trójce

Polscy siatkarze wygrali trzeci grupowy mecz w mistrzostwach świata. We wtorek w katowickim Spodku pokonali Amerykanów 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:21). Nasi reprezentanci od lat – na różnych poziomach wiekowych – zdobywają medale mistrzostw świata i Europy. W czym tkwi sukces polskiej siatkówki? Jak wygląda system szkolenia i wyszukiwania najzdolniejszych? 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz mistrzostwa świata Siatkówka Trójka gra Klub Trójki

Wybrano polskiego kandydata do Oscara 2023. Będzie nim... osiołek!

Kandydatów było ośmiu, jednak Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej nie miała wątpliwości: "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. 21 grudnia dowiemy się, czy "IO" trafi na tzw. krótką listę zawierającą 15 tytułów. 24 stycznia zostanie ogłoszonych pięciu nominowanych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Jerzy Skolimowski Witold Banach Piotr Łodej Trójka

Zawody lotnicze Challenge 1932: wielki triumf Żwirki i Wigury

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - legendy polskiego lotnictwa. Mija właśnie 90 lat od ich historycznego zwycięstwa w zawodach lotniczych samolotów sportowych Challenge 1932. Dokonali tego samolotem RWD-6 polskiej konstrukcji. Niestety, dwa tygodnie później, 11 września, zginęli w katastrofie lotniczej pod Cieszynem. Poświęconą im wystawę otwarto na lotnisku w Pyrzowicach. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski lotnictwo zawody Marta Piasecka Trójka

Wyschnięta rzeczka odsłania swoje tajemnice: tropy groźnego akrokantozaura

W niewielkiej rzeczce w Teksasie, która zaczęła z powodu niespotykanej suszy wysychać, odkryto tropy akrokantozaura, dinozaura z okresu kredy. Ten groźny drapieżnik spacerował po tym terenie 113 milionów lat temu. Nie trzeba jednak jechać do Ameryki, aby znaleźć ślady prehistorycznych stworzeń...
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA paleontologia dinozaury odkrycia i ciekawostki Witold Lazar Trójka

Nowe leki refundowane – przewrót kopernikański w walce z SMA

SMA (rdzeniowy zanik mięśni) to ciężka choroba o podłożu genetycznym, na którą choruje ok. tysiąca Polaków. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z czterech zapewniających kompleksowe leczenie tego schorzenia. Od 1 września w naszym kraju refundowane będą dwa nowoczesne leki na SMA: Zolgensma i Evrysdi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka medycyna genetyka terapia

Poznawać historię, upamiętniać jej piękne karty [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" powstała 13 lat temu. Założył ją Zbigniew Rowiński. Ubierają się "dziwnie" – w furażerki, podkute buty, koszule wojskowe, sukienki sanitariuszek. Ich pasją są rekonstrukcje historyczne: od wojny 1920 roku po Powstanie Warszawskie. Uwielbiają historię, dużo mówią o patriotyzmie – to trochę niemodne dzisiaj słowo, ale oni odmieniają je przez wszystkie przypadki.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Szare Szeregi rekonstrukcja Trójka Powstanie Warszawskie